Záhada Blair Witch: V lesích měla strašit čarodějnice, důkazy však neexistují

Záhada Blair Witch je horrorový film, působící jako amatérský dokument mladých studentů. Příběh filmu je však překvapivě kompletně smyšlený.

i Zdroj fotografie: Patrick / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V říjnu 1994 se tři studenti vydali natáčet dokument v lese blízko Burkittsvillu v Marylandu a následně zmizeli. O rok později byly nalezeny záznamy z jejich nešťastné expedice, a to je začátek kultovního amerického filmu známého jako Záhada Blair Witch. Příběh je jednoduchý. Studenti se vydají do lesů u vesnice Burkittsville (dříve známé jako Blair) s úmyslem natočit dokument o údajné čarodějnici, která údajně žila v okolních lesích. Místní vyprávějí o strašlivých událostech spojených s Rustinem Parrem, který unášel děti do svého domu v lese a vraždil je, zatímco tvrdil, že ho k tomu vedla zlá čarodějnice. Tři mladí lidé neváhají a s kamerami se vydávají do této strašidelné oblasti, kde se měly děsitce udávat. 

Záhada Blair Witch

Po vstupu do rozsáhlých lesů zjišťují, že čarodějnice je možná stále přítomná, dává o sobě vědět pomocí strašidelných symbolů a mladí lidé se v lese ztrácejí. Bloudí tímto temným prostorem několik dní a nakonec jsou chyceni v pasti zmíněné čarodějnice. Film je děsivý, protože je prezentován jako dokument, ve kterém samotní tvůrci vystupují. Tato prezentace vypadá, že jde o amatérské, a tedy skutečné záběry, což vyvolává pochybnosti o realitě toho, co vidíme. 

Bell Witch

Zdánlivě přesvědčivý příběh, který je divákovi předložen, byl inspirován starou legendou o „čarodějnici Bellových“ (originálně Bell Witch). Tato legenda má prý své kořeny na začátku 19. století ve městě Adams v Tennessee, kde John Bell během lovu spatřil podivné stvoření. Po návratu domů se začaly objevovat podivné zvuky a celá rodina byla ohrožena neviditelnou silou, kterou vyšetřování přisoudilo prokletí čarodějnice. Nicméně tato legenda sama o sobě nemá spolehlivé důkazy a zdá se, že je spíše smyšlená bajka. 

iZdroj fotografie: James Ryen / Creative Commons / CC BY-SA

Možná jde o výmysl

Zpochybňována je i pravdivost legendy o „čarodějnici Bellových“, která sloužila jako inspirace pro film Záhada Blair Witch. První zmínky o této legendě prý pocházejí z konce 19. století a příběh se postupně měnil. Někteří lidé zpochybňují pravdivost této legendy a tvrdí, že celý příběh je spíše vyprávěním pozdějších generací. Americký spisovatel Brian Dunning poukazuje na nedostatek spolehlivé dokumentace, která by potvrdila pravdivost událostí spojených s Bellovými. Vzhledem k neexistence důkazů je možné tvrdit, že film Záhada Blair Witch nemá skutečnou historickou předlohu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články