Zdobení vánočního stromku máme zažité už od dětství. Co ale tato tradice vlastně symbolizuje a jakou má historii?

Vánoční stromek je dnes brán jako běžná součást svátků. Ty začaly jako pohanský obřad, dokud je nepřevzalo křesťanství a neudělalo z nich oslavu narození Krista.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Protože stálozelené rostliny rostou celý rok, staly se postupně symbolem věčného života právě skrze Krista a jeho zrození, smrt a vzkříšení. Nicméně zvyk přinášet v zimě větvičky do domů začal ve starověkém Římě. Římané vzdávali pomocí těchto dekorací poctu císaři. Změna nastala s křesťanskými misionáři, kteří působili v 7. století u germánských kmenů, k čemuž se váže nejedna legenda o zavedení zvyku s velkým stromem.

Bonifác a norský bůh hromu

Podle pověsti mnich Bonifác porazil v Geismaru obrovský dub, který byl zasvěcen Thorovi, severskému bohu hromu. Z jeho dřeva pak postavil kapli. Podle všeho mnich zvolil právě dub jako neopadavou rostlinu a použil ho jako symbol věčného života v Kristu. Ve středověku byly pak velmi populární pašijové hry. Jedna z nich pojednávala i o Adamovi a Evě a jejich hostině, která se odehrávala právě na Štědrý den.

iZdroj fotografie: Pxhere

Herci použili jako upoutávku na představení malý ozdobený stromek, který v průvodu nesli skrze celé město. Symbolizoval Rajskou zahradu (Eden) a nakonec se tyto stromky staly „rajskými stromy“ v jednotlivých domácnostech. Tam si je obyvatelé zdobili pečeným cukrovím a ovocem. Ve 14. století už byly tyto stromky zcela běžně v Lotyšsku a Štrasburku. Martin Luther pak údajně přidal ještě svíce jako připomínku hvězd zářících při Kristově zrození.

Skleněné hvězdy a nevole církve

Postupem let začali skláři po celé Evropě vyrábět skleněné hvězdy, zatímco rodiny vyráběly vlastní ozdoby a věšely na stromek sladkosti. Ne všichni církevní hodnostáři ale zvyk schvalovali, pro mnohé byl stále příliš pohanský. Tvrdili pak, že odvádí pozornost od pravého smyslu Vánoc. I tak se ale postupně začaly objevovat stromky i v kostelech a byla k nim přidávána i dřevěná pyramida, na které lidé zapalovali svíčky.

iZdroj fotografie: Pxhere

Stejně jako začalo ve starém Římě zdobení stromku, počala tam i tradice dávání dárků. Tento zvyk byl velmi populární o zimním slunovratu. A poté, co bylo křesťanství prohlášeno císařem Konstantinem státním náboženstvím, odehrával se v době Vánoc a Epifanie. Tato tradice následně upadla, ale byla oživena slavením svatého Mikuláše z Myry, který dával dárky chudým dětem. Odtud nadílka také na začátku prosince.

Další šíření včetně všech zvyků

Jak se luteránství šířilo Německem a Skandinávií, neslo s sebou i zvyk vánočních dárků v rodině a mezi přáteli. Němečtí migranti mířící do Kanady a USA si s sebou přinesli i tradici vánočního stromku a dárků počátkem 19. století. Největší boom zažily vánoční stromky s nesmírně populární britskou královnou Viktorií a jejím manželem, německým princem Albertem I. Saským. V roce 1841 připravili dětem obrovský strom na hradě Windsor.

iZdroj fotografie: Pxhere

Popularita stromku dostala další impuls, tentokrát v USA, díky prezidentovi Groveru Clevelandovi. Ten připravil roku 1895 v Bílém domě drátěný stromek. V roce 1903 pak americká společnost Eveready představila první řetěz vánočních světýlek, který se dal zapojit přímo do zásuvky. S počátkem výroby plastů po druhé světové válce přišly na trh také umělé vánoční stromky a rychle se staly módním hitem, záhy nahradily ty skutečné.

Od obřadu ke svátku komerce

I když jsou vánoční stromky dnes v prosinci k vidění v obchodech, školách i kdekoli na úřadech, jejich kulturní a náboženský význam se z velké části ztratil. Na základě částí Bible stále někteří křesťané tvrdě odmítají zdobení stromku. Odvolávají se přitom na biblická varování o uctívání dřevěných model. Nicméně tyto pasáže Písma svatého jsou běžně špatně vykládány. Známý americký pastor John MacArthur uvádí znění na pravou míru.

iZdroj fotografie: Pxhere

„Neexistuje žádné spojení mezi uctíváním model a použitím vánočního stromku. Neměli bychom cítit žádnou úzkost ohledně nepodložených argumentů proti vánočním ozdobám. Místo toho bychom se měli soustředit na ducha Vánoc a pečlivě se soustředit na skutečný důvod a poselství tohoto období.“ Tomu, co v této době můžeme prožívat uvnitř, je jedno, kolik a jakých ozdob nám zrovna visí v obývacím pokoji a kolik stály.

Jak obvykle prožíváte tento sváteční čas?

Zdroj: LearnReligions

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Zobrazit další články