Zdobení vánočního stromku máme zažité už od dětství. Co ale tato tradice vlastně symbolizuje a jakou má historii?

Vánoční stromek je dnes brán jako běžná součást svátků. Ty začaly jako pohanský obřad, dokud je nepřevzalo křesťanství a neudělalo z nich oslavu narození Krista.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Protože stálozelené rostliny rostou celý rok, staly se postupně symbolem věčného života právě skrze Krista a jeho zrození, smrt a vzkříšení. Nicméně zvyk přinášet v zimě větvičky do domů začal ve starověkém Římě. Římané vzdávali pomocí těchto dekorací poctu císaři. Změna nastala s křesťanskými misionáři, kteří působili v 7. století u germánských kmenů, k čemuž se váže nejedna legenda o zavedení zvyku s velkým stromem.

Bonifác a norský bůh hromu

Podle pověsti mnich Bonifác porazil v Geismaru obrovský dub, který byl zasvěcen Thorovi, severskému bohu hromu. Z jeho dřeva pak postavil kapli. Podle všeho mnich zvolil právě dub jako neopadavou rostlinu a použil ho jako symbol věčného života v Kristu. Ve středověku byly pak velmi populární pašijové hry. Jedna z nich pojednávala i o Adamovi a Evě a jejich hostině, která se odehrávala právě na Štědrý den.

iZdroj fotografie: Pxhere

Herci použili jako upoutávku na představení malý ozdobený stromek, který v průvodu nesli skrze celé město. Symbolizoval Rajskou zahradu (Eden) a nakonec se tyto stromky staly „rajskými stromy“ v jednotlivých domácnostech. Tam si je obyvatelé zdobili pečeným cukrovím a ovocem. Ve 14. století už byly tyto stromky zcela běžně v Lotyšsku a Štrasburku. Martin Luther pak údajně přidal ještě svíce jako připomínku hvězd zářících při Kristově zrození.

Skleněné hvězdy a nevole církve

Postupem let začali skláři po celé Evropě vyrábět skleněné hvězdy, zatímco rodiny vyráběly vlastní ozdoby a věšely na stromek sladkosti. Ne všichni církevní hodnostáři ale zvyk schvalovali, pro mnohé byl stále příliš pohanský. Tvrdili pak, že odvádí pozornost od pravého smyslu Vánoc. I tak se ale postupně začaly objevovat stromky i v kostelech a byla k nim přidávána i dřevěná pyramida, na které lidé zapalovali svíčky.

iZdroj fotografie: Pxhere

Stejně jako začalo ve starém Římě zdobení stromku, počala tam i tradice dávání dárků. Tento zvyk byl velmi populární o zimním slunovratu. A poté, co bylo křesťanství prohlášeno císařem Konstantinem státním náboženstvím, odehrával se v době Vánoc a Epifanie. Tato tradice následně upadla, ale byla oživena slavením svatého Mikuláše z Myry, který dával dárky chudým dětem. Odtud nadílka také na začátku prosince.

Další šíření včetně všech zvyků

Jak se luteránství šířilo Německem a Skandinávií, neslo s sebou i zvyk vánočních dárků v rodině a mezi přáteli. Němečtí migranti mířící do Kanady a USA si s sebou přinesli i tradici vánočního stromku a dárků počátkem 19. století. Největší boom zažily vánoční stromky s nesmírně populární britskou královnou Viktorií a jejím manželem, německým princem Albertem I. Saským. V roce 1841 připravili dětem obrovský strom na hradě Windsor.

iZdroj fotografie: Pxhere

Popularita stromku dostala další impuls, tentokrát v USA, díky prezidentovi Groveru Clevelandovi. Ten připravil roku 1895 v Bílém domě drátěný stromek. V roce 1903 pak americká společnost Eveready představila první řetěz vánočních světýlek, který se dal zapojit přímo do zásuvky. S počátkem výroby plastů po druhé světové válce přišly na trh také umělé vánoční stromky a rychle se staly módním hitem, záhy nahradily ty skutečné.

Od obřadu ke svátku komerce

I když jsou vánoční stromky dnes v prosinci k vidění v obchodech, školách i kdekoli na úřadech, jejich kulturní a náboženský význam se z velké části ztratil. Na základě částí Bible stále někteří křesťané tvrdě odmítají zdobení stromku. Odvolávají se přitom na biblická varování o uctívání dřevěných model. Nicméně tyto pasáže Písma svatého jsou běžně špatně vykládány. Známý americký pastor John MacArthur uvádí znění na pravou míru.

iZdroj fotografie: Pxhere

„Neexistuje žádné spojení mezi uctíváním model a použitím vánočního stromku. Neměli bychom cítit žádnou úzkost ohledně nepodložených argumentů proti vánočním ozdobám. Místo toho bychom se měli soustředit na ducha Vánoc a pečlivě se soustředit na skutečný důvod a poselství tohoto období.“ Tomu, co v této době můžeme prožívat uvnitř, je jedno, kolik a jakých ozdob nám zrovna visí v obývacím pokoji a kolik stály.

Jak obvykle prožíváte tento sváteční čas?

Zdroj: LearnReligions

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
Události247.cz
Události247.cz
,,Hrozba jaderného konfliktu nepominula. Naopak se zvýšila,“ říká exprezident Ruska Medveděv
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu