Kdyby Vladimir Putin zemřel, jak by to vypadalo? Jeho nástupce i celé Rusko by čekaly nelehké úkoly

Válka na Ukrajině dává možnost popustit fantazii uzdu a vymýšlet reálné možnosti, co by se stalo, kdyby prezident Ruska zemřel.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Následky by byly katastrofální. Kdo by ho vlastně nahradil? Může jeho smrt zastavit boje na Ukrajině? A proč by právě tento moment mohl vést k občanské válce uvnitř Ruska? Bývalý agent KGB Vladimir Putin má velkou zálibu v mužné image. Jeho mysli dlouhodobě dominuje naprostá posedlost vrátit Rusko do jeho předchozích slavných dnů éry Sovětského svazu. Putin také zcela ovládá ruskou televizi, ze které získává informace na 70 % populace.

Ohnisko veškeré moci a vlivu

Jeho administrativa cenzuruje web a on sám změnil zákon, takže si přidal dvě další funkční období. U moci tedy může být do roku 2036, kdy mu bude 84 let. Jeho hon po moci ho dovedl k napadení Ukrajiny, kde dochází k zabíjení civilistů včetně dětí. Takže kdyby zemřel, jak by se jeho nástupce se situací na Ukrajině vyrovnal? Rusko by zažilo mocenské vakuum, které nenastalo od smrti nejslavnějšího ruského tyrana, Josifa Stalina, v roce 1953.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Oligarchové a politici by se nepochybně chytali každého stébla, jenže na koho by moc přešla? Okamžitě po skonu by se pravomoci přesunuly na ruského premiéra Michaila Mišustina, který by vládnul 90 dní do dalších voleb. Nejbližší okolí Putina by tak mělo dost času na upevnění moci. Putin je poslední ruský volený úředník, a jakmile se ujal úřadu, obsadil všechna místa loajálními podporovateli a zlikvidoval jakékoli politické odpůrce a nepřátele.

Interní boje a neznámé faktory

Bez ústřední postavy by autokraté mohli začít hrát zcela reálnou Hru o trůny, jakmile by začali zvažovat vliv a plánovat odstranění jeden druhého. Co by to ale znamenalo pro válku na Ukrajině? Když se po celém světě šířil covid-19, Putinova obliba našla nové dno. Současnou invazí ale vytvořil národní horečku a podpora jeho osoby raketově vystřelila na ohromujících 69 %. On sám tvrdí, že Ukrajina plánuje připojení k NATO a je hlavní hrozbou bezpečnosti Ruska.

Navzdory vysoké míře podpory a dekádám propagandy ale 51 % Rusů věří, že oba národy mají zůstat nezávislé. A tato válka přináší do hry několik neznámých. Putin v první řadě nevybral oficiálně svého nástupce a armáda se může pokusit moc usurpovat. Tak se veškerý arzenál včetně chemických a jaderných zbraní může ocitnout v ještě méně stabilních rukách. Bez diktátora ve vedení se může snaha udržet zemi pohromadě ukázat jako nemožná.

Šance USA a Evropy na ekonomické rozdrcení

Po ruském útoku na Ukrajinu odpověděla řada států sankcemi všeho druhu. Rubl se výrazně propadl, mnoho bank bylo odpojeno od SWIFTu a dalších služeb. Prakticky každý den se objevují nové vrstvy a instituce, které Rusko vylučují a bojkotují. To všechno znamená, že se zastavily finanční pohyby v řádech trilionů dolarů. Aerolinky nepřijímají Rusy v letadlech a desítky zemí uzavřely své nebe všem ruským strojům.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rusové jsou v zásadě uzavřeni ve své vlastní zemi. Nemohou cestovat, nekoupí si iPhone a jejich úspory se každý den propadají. Klesající životní úroveň a hroutící se ekonomika může vytvořit novou opoziční sílu. Možná by byl se skonem Putina propuštěn jeho protivník Alexej Navalnyj. Podle některých komentářů je ale do značné míry podobný jako Putin. Sankce ovšem nezasáhnou jen Rusko a cena zemního plynu stoupne na nečekanou úroveň.

Dva směry pro nového „panovníka“

Ruský export sestává hlavně ze základních surovin – ropy, plynu, obilí, nerostů, běžných i vzácných kovů. Svět musí přijít na to, jak si udržet zásobování bez ruských zdrojů. Bez ohledu na to, kdo by se vlády ujal, tlak ze všech směrů by mohl Rusko z Ukrajiny vyhnat. I kdyby chtěl nástupce pokračovat v Putinově kurzu, Rusko by muselo zvážit opětovné přijetí Západu. Alternativou by bylo přežití ve světě naprosté izolace a stále rostoucí chudoby.

Zatlačení Ruska do kouta může vést i k vydání území, která kdysi patřila jiným zemím. Nebo naopak vést ke skutečné totální anihilaci použitím jaderného arzenálu. Kdokoli by tento chaos zdědil, čekalo by jej velmi dlouhé období obnovy rozbité společnosti a mezinárodní důvěry. Je otázkou, zda takový stav může v dohledné době vůbec nastat. Ukrajina může jen doufat v novou dobu míru po smrti Putina a celkového kolapsu ruské ekonomiky.

Co by po Putinově smrti následovalo dle vašeho soudu?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články