Výprava po ztracených městech odhaluje staré kořeny - VědaŽivě.cz

Výprava po ztracených městech odhaluje staré kořeny

Městský život láká lidi od nepaměti. Co k tomu lidstvo vede, to je otázka, na kterou hledá odpověď kniha autorky Annalee Newitz.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Čtyři ztracená města spojuje jedna poutavá knižní výprava. V knize Čtyři ztracená města: Tajná historie městského života představuje Annalee Newitz vybraná dávná osídlení a zamýšlí se nad tím, jaké byly počátky městského života, pokouší se odpovědět na otázku, co vlastně lidi táhlo do velkých města a proč je pak opouštěli.
Dávné město jako symbol splněných přání

Tento motiv je známým rysem z knih i filmů – pohledný hrdina přichází do velkého města, aby v něm dosáhl věhlasu a majetku, a uprostřed ruchu a světel se nakonec naplní všechny jeho touhy a sny. Jenže proč nás tohle klišé pořád láká a vábí nás? Kniha není žádnou suchopárnou studií, autorka vyzdvihuje podivnosti a vynálezy, které činí každé dávné město jedinečným.


iZdroj fotografie: Unsplash

Například nejstarší z měst, Çatalhöyük nacházející se v dnešním Turecku, prosperoval skoro 2000 let, aniž by měl silnice, vyhrazené veřejné prostory nebo místa pro obchody. Autorka zkoumala také Pompeje, na nichž ukazuje, jak docházelo k odlišení veřejného a soukromého prostoru a aktivit, což před životem ve velkých skupinách nedávalo prakticky žádný smysl.

Podmínky pro důstojný život

Dalším z měst, které nám autorka představuje, je Cahokia (česky Kahótia) nacházející se v dnešním státě Illinois. Ta přitahovala lidi coby duchovní centrum. A konečně Angkor na území dnešní Kambodži, místo, které se zformovalo kolem několika velmi vlivných lidí. Ovšem každá z těchto dávných metropolí nakonec padla, ať už kvůli suchu, povodním, nebo kvůli živelné katastrofě.


iZdroj fotografie: Unsplash

Města se stala oblíbenými hlavně díky infrastruktuře, čisté vodě, veřejnému prostoru, silnicím. Důležitou roli hráli ale i lidé samotní, kteří v nich našli příležitost prožít kvalitní a důstojný život. Když se infrastruktura zhroutila natolik, že nebylo možné ji obnovit, lidé se zkrátka přesunuli dál. Rozbořené paláce, domy a mosty nás proto varují, jak se mohou komunity vydat špatným směrem. Ale památky, které se dochovaly, jsou svědectvím momentů, kdy jsme společnými silami vybudovali něco velkolepého.

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 339 hlasů
Nahlásit chybu
JakZdravě.cz
Začíná suchou kůží, pak se šíří do všech orgánů. Vážná nemoc, která postihuje mnohé, ale téměř nikdo o ní neví
Události247.cz
Nový premiér Petr Fiala má jasno: Demokraté by měli mít jednoho společného kandidáta na budoucího prezidenta. Koho z kandidatury vyloučil?
ArmádníZpravodaj.cz
Místo zajetí se mu vzdal celý ostrov čítající přes 4000 italských vojáků. Jak se britskému letci povedlo udělat takový dojem?
adbz.cz
Vyrobte si domácí prací prášek. Zbaví oblečení všech bakterií, virů, skvrn i chlupů. Ten kupovaný se mu nikdy nevyrovná