Utrpení a muka: Od vyhlazení obce Lidice uběhlo 81 let, z dochovaných svědectví dodnes mrazí

Malá obec Lidice se stala jednou z nejtragičtějších obětí heydrichiády. V červnu 1942 byla tato vesnice vypálena, srovnána se zemí a její obyvatelé byli buď přímo zabiti, nebo přesunuti do koncentračních táborů.

i Zdroj fotografie: Ashley Pomeroy / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jak to začalo

Události směřující k vyhlazení Lidic začaly večer 9. června 1942, ale samotný útok nacistů započal až následující den. Od té doby uplynulo 81 let. Historik Jan Machala uvádí, že nacisté likvidaci Lidic vnímali jako varování, ale v zahraničí to posílilo postavení československého odboje i exilové vlády. Na konci května 1942 provedla skupina československých výsadkářů útok na říšského protektora Reinharda Heydricha. Obyvatelé Lidic nemohli tušit, že tato odvážná akce nakonec povede k vyhlazení jejich obce. Po atentátu bylo vyhlášeno stanné právo a následovaly masové popravy. Adolf Hitler požadoval v Protektorátu Čechy a Morava drastické tresty. 

Proč Lidice

Lidice byly zvoleny nacisty jako symbol exemplárního potrestání. Souvislost s atentátem byla odvozena z dopisu Josefa Říhy adresovaného Anně Marusczákové, pracovnici v továrně na baterie ve Slaném. Říha, snaže se ukončit svůj vztah s Marusczákovou, v dopise naznačil, že je odbojářem a musí zmizet. Dopis se dostal do rukou majitele továrny a starosty Slaného Jaroslava Pály, kteří informovali úřady. Gestapo se spojilo s atentátem na Heydricha poté, co se dozvědělo, že Josef Horák, lidický rodák, sloužil v Britském královském letectvu. Večer 9. června 1942 obklíčilo gestapo a policie obec Lidice, a druhý den započaly s vyhlazováním. Muži a chlapci byli shromážděni na Horákově statku a zastřeleni, zatímco ženy byly odvezeny do tělocvičny kladenské reálky a odtud do koncentračního tábora v Ravensbrücku. Většina dětí byla zavražděna plynem cestou do vyhlazovacího tábora. 

i

340 obětí

Celkem se stalo obětí nacistického masakru 340 lidických obyvatel. Obec byla zcela vypálena, a ohořelé zdi domů byly odstřeleny. Okolní krajinu přetvořili nacisté natolik, že i přeživší obyvatelé jen stěží poznávali místo, kde jejich obec stávala. Po skončení války se do Lidic vrátilo 143 žen a 17 dětí. Z původních obyvatel, kteří přežili vyhlazení Lidic, je dnes údajně naživu 13 dětí a dvě ženy. Lidice se staly symbolem hrůz nacistického teroru v Evropě, a jejich tragický osud rezonoval ve své době nejen v Československu, ale i v zahraničí. Událost vyvolala vlnu solidarity a podporu českého národa v zahraničí, vedla k vzniku hnutí za obnovu Lidic a k přejmenování měst a vesnic na jméno Lidice, i v zemích, jako byly Spojené státy. 

Toto události měly také vliv na postavení československé vlády v zahraničí a přispěly k odsunu sudetských Němců z Československa.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články