Nepolapený Zodiac: Prošlo mu prý až 37 usmrcení, jeho identita je stále záhadou

Během svého řádění připravil o život 37 nevinných lidí. Ačkoliv se policie snažila jeho identitu odhalit, doposud se jí to nepodařilo.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Ten den byl jako stvořený pro klidný výlet k vodě, ale Bryan Hartnell a Cecelia Shepardová nečekali, že jejich piknik na břehu jezera Berryessa v Napa County skončí hrůzou. Slunce nekompromisně pálilo, když si všimli postavy muže v podivném oděvu, který se k nim blížil. Měl černou kápi s otvory pro oči a ústa, na hrudi vyšitý kříž vepsaný do kruhu. S pistolí v ruce a nožem u boku přikázal: „Chci vaše peníze a klíče od auta.“ Bryan, pociťující úlevu z toho, že jde jen o loupež. Brzy však pochopil, že jde o něco víc. 

Brutální vražda

Bryanovi se podařilo přežít osm bodných ran do zad. Bohužel, jeho přítelkyně Cecelia nebyla takové štěstí neměla. Byla brutálně zavražděna 24 bodnými ranami vrahem, který připomínal kata. Tento sériový vrah, známý jako Zodiac, zasáhl znovu v roce 1969, kdy postřílel milenecký pár v zaparkovaném autě na Den nezávislosti. Série brutálních vražd, doprovázená Zodiakovými tajemnými dopisy a kryptogramy, otřásla celým San Franciskem. Navzdory snahám policie zůstal Zodiac na svobodě. Vyzýval média a policisty svými dopisy, některé z nich napsané v kódu, který zůstal nerozluštěn. Jeho útoky a výhrůžky vytvářely atmosféru strachu, když ohrožoval životy lidí a vystupoval před veřejností, stále však bez odhalení vlastní identity. 

Šifrované vzkazy

Jednou z nejpozoruhodnějších charakteristik byly Zodiakovy kryptogramy, které obsahovaly tajemné znaky a kódy. Většina z nich zůstala nerozluštěna, což dodávalo tajemství jeho totožnosti. Dokonce i FBI a CIA měly obtíže s odhalením jeho plánů. Jedna z jeho hrozeb byla, že pokud jeho dopisy nebudou publikovány v novinách, bude pokračovat v sérii vražd. Vypadá to, že jeho sklony k zabíjení byly spojeny s posedlostí lovu na lidi, což zdůrazňoval ve svých dopisech. 

iZdroj fotografie: Public Domain

Kdo byl vlastně Zodiac

Hlavním podezřelým byl Arthur Leigh Allen, který odpovídal popisu svědků a měl několik podezřelých vlastností. Allen byl podezřelý nejen pro svou fyzickou podobnost s popisem vraha, ale také kvůli jeho zálibě v šifrách a myšlenkách na lovení lidí. Navzdory mnoha stopám a výpovědím svědků však Allen nikdy nebyl obviněn z brizantních vražd, které Zodiac spáchal. Jím podepsané dopisy vytvářely atmosféru napětí, když v jednom z nich prohlašoval: „Zodiac 37, Policie 0.“ I přes policejní snahu a intenzivní vyšetřování zůstává pravá totožnost Zodiaka neodhalena.

Významnými zůstávají jeho vraždy, nevyřešené kryptogramy a tajemné dopisy, které jej učinily jedním z nejznámějších sériových vrahů v historii.

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články