Masakr v Babím Jaru se stal synonymem holokaustu na Ukrajině. Za dva dny tu nacisté zabili přes 33 tisíc židů

Mnoho židů v bývalém Sovětském svazu nezahynulo ve vyhlazovacích táborech, ale zastřelili je členové speciálních komand. Brutální byl osud židů z Kyjeva.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Po útoku na Sovětský svaz v červnu 1941 začalo nacistické Německo na obsazených územích organizovat tažení proti židovskému obyvatelstvu, i když nejen proti němu. Využívalo k tomu jednotky Einsatzgruppen, což byly polovojenské jednotky spadající pod SS. Často měly za úkol působit v roli eskader smrti. Jedním z nejznámějších činů na počátku podzimu roku 1941 je hromadná vražda židovského obyvatelstva Kyjeva v rokli zvané Babí Jar.

Nacisté židy ze SSSR často stříleli

Ačkoli v myslích lidí je holokaust většinou spojen s vyhlazovacími tábory a plynovými komorami, pravdou zůstává, že asi čtvrtina ze 6 milionů židů při něm zahynula zastřelením. Plynové komory ve velkém začaly navíc vznikat až v roce 1942 po konferenci ve Wannsee. Ale na území SSSR začaly hromadné popravy židovského obyvatelstva již v létě 1941. V srpnu 1941 ve městě Kamenec Podolský členové Einsatzgruppen zastřelili přes 23 tisíc Židů.

V druhé polovině září 1941 se nacistickým vojákům podařilo dobýt Kyjev. Rudoarmějci ve městě zanechali řadu časovaných náloží, které o několik dní později explodovaly a zabily větší počet Němců. Událost se stala záminkou k represím a první na řadě bylo židovské obyvatelstvo. Ačkoli na mnoha místech byli židé nahnáni do ghett, v Kyjevě se nacisté rozhodli je hromadně zlikvidovat. Před válkou žilo v Kyjevě asi 160 tisíc židů, po obsazení jich tu stále desítky tisíc zůstávaly.

iZdroj fotografie: Public Domain

Nacisté po městě 28. září rozvěsili tisíce oznámení, na nichž židům přikazovali se druhý den ráno shromáždit se svými cennostmi, penězi, teplým oblečením a doklady. Tisíce židů uposlechly, protože za nedodržení pokynu jim hrozila smrt zastřelením. Mezi lidmi bylo velké množství dětí a starých lidí, protože nemohli uprchnout nebo bojovat v armádě. Členové Einsatzgruppen spolu s prapory SD, pořádkovou policií a ukrajinskou pomocnou policií je shromáždili a odvedli do rokle zvané Babí Jar.

Místo pracovního tábora čekala lidi smrt

Mnoho židů se shromáždění nebránilo, mysleli si, že míří do pracovních táborů. Ale v Babím Jaru vojáci všem sebrali doklady a spálili je. Pak začalo být jasné, že záměrem je hromadná vražda. Do skupin židů poté začaly nacistické jednotky střílet z kulometů a pušek. Masakr trval do večerních hodin, ale všechny židy se vojákům zabít nepodařilo a pokračovali ještě druhý den. Nakonec povolali buldozery a válečné zajatce, aby hromady mrtvol zahrnuli.

Podle oficiálně udávaných údajů během dvou dní nacisté v rokli zabili 33 771 židů. Údaje ale mohou být zkreslené, protože v dalších měsících byla rokle místem dalších masových poprav židů, partyzánů a dalších nepohodlných obyvatel. Odhaduje se, že zde mohlo být zabito 100 až 150 tisíc lidí. V současné době je Babí Jar pietním místem připomínajícím oběti holokaustu a vraždění druhé světové války.

Proč se nacisté rozhodli k masovému zastřelení židů z Kyjeva?

Zdroj: History
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články