Zážitek, který rozhodně není pro každého. Co všechno mohou vyjevit katakomby kláštera mnichů kapucínů na ostrově mafie?

Sicílie, ostrov mafie, měla vždycky zvláštní přístup k osobám, které odešly na věčnost. Že je Palermo místem mnoha děsivých památek, není tudíž nic podivného.

i Zdroj fotografie: Daniel Andrei / Creative Commons / CC BY
                   

Vstup do katakomb kapucínského kláštera působí zvenku naprosto normálně, uvnitř vás ovšem čeká přímé setkání se smrtí. Jde o muzeum těch, kteří už tu s námi nejsou, lidem se slabou povahou návštěvu raději nedoporučujeme. Pro milovníky vzrušení a hledače tajemna jde ovšem o vynikající místo k návštěvě, i opakované. První členové řádu kapucínů se na ostrově objevili roku 1534 a usadili se na západ od Palerma.

Pro mnichy, a nejen pro ně

Jejich sídlem se stala kaple Santa Maria della Pace, která jim byla přidělena. Klášter Convento dei Cappuccini pak postavili z darů místních obyvatel. Postupně se rozrůstal a situace si vyžádala rychlé řešení pohřbů bratří. Roku 1599 byl první uložen do klášterní kaple, následovali pak všichni, kteří tu zesnuli. Jak místo postupně docházelo, rozšířili mniši klášter spletitou sítí chodeb a tunelů. Následně se rozšířila i variabilita pohřbených.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kromě mnichů sem totiž přibyli i bohatí měšťané, kteří si za života vyžádali svolení opata. V roce 1882 byly místní pohřby přerušeny, celkově skončilo v katakombách na 8 000 lidí. Ti sedí na lavicích, visí na stěnách nebo jsou ve výklencích i otevřených rakvích. Každý jeden na sobě ovšem má sváteční šaty a mumie dělí od návštěvníků jen cedulky na lanech, které žádají o respekt. Každá chodba a úsek zahrnují lidi určitého typu.

Příprava na trvalý odpočinek

Labyrint tak obsahuje dvě chodby pro kněží a mnichy, chodbu pro ženy a muže, dále místa pro profese (právníky, lékaře, umělce i armádu). Můžete zde najít dvě místnůstky pro děti a panny. Hlavním rysem katakomb je suchý vzduch, díky kterému funguje mumifikace. Kněží tělo zprvu položili na polici, kde okapalo a vyschlo. Za rok, když bylo zcela suché, ho omyli octem, oblékli do svátečního a poslali na trvalé místo posledního odpočinku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pro turisty je ovšem největším lákadlem kaple Rosalie Lombardo, která skonala roku 1920. Dítě zemřelo náhle ve věku pouhých 2 let a otec tomu nemohl uvěřit. Chtěl dceřino tělo udržet, požádal tedy o pomoc génia balzamování Alfreda Salafiho. Trvalo dlouho, než úkon provedl, a kompozice použitých prostředků je dodnes záhada. Dokonce i měkké tkáně jako oční bulvy jsou totiž dokonale zachovány, stejně tak vlasy či řasy.

Příběhy kolem mrtvé dívky

Složení tehdejších balzamovacích látek se povedlo teprve nedávno zrekonstruovat americkým vědcům. Alfredo použil směs alkoholu, glycerinu, formalinu, zinku a dalších přísad. Roztok byl pod velmi vysokým tlakem vpraven do tepny a postupně zastavil tělesný rozklad. Rosalie byla u mnichů známá jako „Šípková Růženka“ a kolovalo o ní mnoho tajemných příběhů. Je ve skleněné rakvi a v kapli je občas cítit vůně levandule.

Jeden z příběhů se týká vyšinutého opata. Prý spatřil, jak dívka otevřela oči, a vzápětí přišel o rozum. Místní lidé zacházeli s katakombami vždy jako s podivným hřbitovem. Kromě mnichů tu leží mnozí jejich předkové a příbuzní. Po zákazu ukládání se vedle objevil ten nejobyčejnějších možný hřbitov. Sicílie nabízí několik dalších podobných krypt, ovšem katakombám Palerma nemůže dost dobře nic konkurovat.  

Které katakomby už jste navštívili?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Zobrazit další články