Na internetu se objevilo video útoků z 11. září, které dosud nikdo neviděl. Mohlo by na událost vrhnout nové světlo

Datum 11. září 2001 je den, který si budou navždy připomínat asi všichni Američané. Každý si totiž pamatuje, kde zrovna byl a co dělal, když dvě letadla zasáhla „Dvojčata“.

i Zdroj fotografie: Michelle Goebel / Creative Commons / CC0
                   

Děsivé události z 11. září 2001 v New Yorku se odehrály už před více jak 20 lety. Ačkoli je internet plný záznamů, rozhovorů a dalších materiálů, stále se objevují videa, která předtím nikdo nespatřil. Jako třeba to níže, které nás upozorňuje na to, že existuje obrovské množství stopáže, o kterou se dosud nikdo nepodělil. New York na tyto teroristické útoky provedené skupinou Al-Káida nikdy nezapomene, nové záznamy je totiž vždy připomenou.

Útok, jaký tu předtím nebyl

Únos letadel a jejich náraz do „Dvojčat“ Světového obchodního centra a následně Pentagonu představoval zcela bezprecedentní formu útoku na půdě USA. Zemřely tisíce lidí, mnozí se vrhali dolů přímo z hořících budov, které postupně kolabovaly, a jejichž trosky padaly do ulic Manhattanu. Dost možná nejslavnějším snímkem události je oblak kouře, ve kterém mnozí spatřili ďáblovu tvář. To dodalo útoku ještě hrůznější rozměr.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Od té doby byly po všech digitálních sférách sdíleny záznamy hovorů a videa i snímky jako vzpomínka na oběti, které už nikdo nevzkřísí. Mnoho z nich se pak stalo téměř oficiálním symbolem tragédie a pravidelně na ně odkazuje jak populární kultura, tak zpravodajství. Právě proto je nově zveřejněné video ukazující moment zásahu Dvojčat druhým letadlem ještě více šokující. Jako by samotná podstata útoku nestačila.

Nová položka na Youtube

Kevin Westley nahrál záznam trvající téměř 9 minut na Youtube 24. února. Video má aktuálně přes 3 miliony zhlédnutí. Klip nabízí dosud neviděný úhel pohledu, ze kterého místní sledují Světové obchodní centrum zasažené prvním letadlem. „Viděli jste to?“ říká jedna z účastnic, zatímco další poznamená: „Udělal to naprosto cíleně.“ Protože se video stalo logicky virálem, mnozí se ptají, kde bylo celou tu dobu, čili přes 20 let.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mnohé diskutéry to vede k teoriím, že je nejspíš ještě spousta lidí s podobnými záznamy. Jen jsou možná příliš vyděšení a traumatizovaní na to, aby se jejich sdílením vraceli do asi nejhorších chvil svého života. Je hrozně bizarní vidět z dalšího úhlu něco tak traumatizujícího a katastrofického, co už jste viděli tolikrát před mnoha lety,“ napsal jeden uživatel na Redditu. „Zajímalo by mě, co se stalo s dalšími záznamy, protože tam natáčelo více lidí.“

Bude jich ještě plno

„Ale opět, jak můžete očekávat, že vláda bude vědět o všech záznamech? Je to jen na člověku, který to natočil, jestli to zveřejní a bude o tom mluvit,“ opáčil mu další diskutující. „Mrazí mě po celém těle. Když najednou křičí celý národ a celý svět si uvědomuje, že to nebyla náhoda a co to vlastně znamenalo. To mě vždycky, vždycky dostane. Mrazí mě až na kost.“ Ihned po útocích začala celou věc vyšetřovat FBI i další bezpečnostní složky.

Proces byl uzavřen s tím, že existují jasné a zcela nezvratné důkazy o zapojení Al-Káidy a Usámy bin Ládina. Agenti svižně identifikovali všechny únosce včetně jejich velitele, Mohameda Atty. Dne 27. září došlo ke zveřejnění fotek všech 19 únosců a jejich profilů. Spolu s tím zaplavily internet hory konspiračních teorií, které zpochybnily oficiálně podanou verzi. Takovou vlnu lze čekat po jakékoliv významné události.

Co jste v tento tragický den dělali vy?

Zdroj: Wikipedia, indy100

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články