Polské archeologické misi se podařil další objev. Tentokrát jde o vchod do hrobky „přísně tajného“ muže

Polští badatelé objevili v Egyptě hrobku patřící nepochybně významnému starověkému hodnostáři. Jeho postavení pomohlo určit rozluštění nalezených hieroglyfů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Podle nich šlo o důvěrníka faraona, který byl pověřen čtením přísně tajných dokumentů. O objevu se zmiňuje i stránka LiveScience a má ho na svědomí skupina polských archeologů. Ti objevili hrobku starou asi 4 300 let patřící muži jménem Mehteju. Na základě rozluštěné části hieroglyfických nápisů v hrobce se badatelé domnívají, že byl vysoce postaveným šlechticem, kterého lze zcela právem nazvat osobním důvěrníkem samotného faraona.

Vysoce postavený důvěrník

Tyto texty přinejmenším tvrdí, že Mehteju měl přístup k „přísně tajným“ královským dokumentům. Podle informací od profesora Kamila Kuraszkiewicze z Varšavské univerzity zmiňují rozluštěné nápisy „královské zapečetěné dokumenty“. Podle badatelů je taková definice adekvátní pro spisy, které mohl normálně číst pouze sám faraon. Případně zástupce, kterého touto činností pověřil přímo panovník, nikdo další.

Skutečnost, že hrobka patří velmi vysoce postavené osobě, dokládá i prosté umístění. Stojí totiž hned vedle Džoserovy stupňovité pyramidy. Ta je první pyramidou, kterou staří Egypťané kdy postavili. A právě Džoser je po tisíce let brán za jednoho z nejvýznamnějších a nejdůležitějších panovníků celé egyptské historie. I po staletí po jeho smrti se proto některým významným úředníkům dostalo pocty v tom ohledu, že byli pohřbeni vedle jeho hrobky.

Služebník několika panovníků

Archeology stanovená chronologie určila, že urozený Mehteju žil nejspíš během vlády prvních 3 faraonů 6. dynastie. To byli Teti (panoval 2323–2291 před Kristem), Userkare (2291–2289 před Kristem) a Pepi I. (2289–2255 před Kristem). Je tak možné, že sloužil jen jednomu z těchto panovníků, nebo i několika. Dle odborníků je pozoruhodné, že měl hned několik velmi důležitých titulů. Dokonce i titul „inspektora královského majetku“.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Badatelé do této chvíle odkryli pouze vstup do hrobky a na jejích stěnách našli zmíněné hieroglyfické nápisy. Stejně tak fresky a reliéf s podobou samotného Mehteju. Nápisy kupodivu nezmiňují žádného člena rodiny tohoto hodnostáře. Archeologové samozřejmě plánují ve vykopávkách pokračovat, hlavní je totiž najít samotnou pohřební komoru. Vzhledem k dosavadnímu průběhu půjde jistě o zajímavý prostor.

Která egyptská osobnost vás nejvíc ohromuje?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články