Oblíbený obchod Čechů může skončit: Brzy se s ním budeme muset rozloučit, už si tam nenakoupíme

Čínský e-shop Shein nyní čelí důkladnému zkoumání evropskou komisí, která rozhodne o jeho dalším fungování na evropském trhu. Je možné, že na něm už nenakoupíme.

příjdete o úspory i Zdroj fotografie: Pittigrilli / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Evropská komise si posvítí na další internetovou platformu a její zacházení s osobními daty uživatelů. Čínský e-shop Shein se tak zařadí k dalším internetovým gignatům, jako je Aliexpress nebo společnost Meta, které byly podobnému zkoumáni vystaveny v minulosti. Kromě své politiky ohledně ochrany osobních údajů uživatelů, musí dále obhájit původ svého prodávaného zboží. Pokud se politika e-shopu nebude shodovat s nařízením EU, může platforma na evropském trhu definitivně skončit.

Čínský e-shop Shein

Evropská komise postupně kontroluje všechny velké online hráče a zkoumá, zda splňují podmínky nového nařízení o digitálních trzích (DMA). Kromě monopolních praktik přitom zjišťuje politiku dané společnosti v oblasti ochrany osobních údajů uživatelů a jejich duševního zdraví. Nově se do jejich hledáčku dostal i čínský e-shop Shein který si vysloužil označení VLOP (very large online platform), nebo-li velkou online platformu. Jenom v Evropě navštíví čínský e-shop každý měsíc okolo 45 milionů uživatelů.

shein
iZdroj fotografie: Raysonho @ Open Grid Scheduler / Scalable Grid Engine / Creative Commons / CC BY-SA

Prodávané zboží

Jak už bylo zmíněno výše, hlavním zájmem směrnice DMA je bezpečí evropských uživatelů a ochrana jejich osobních údajů. Každá společnost tak musí prokázat, jakým způsobem zachází s údaji jednotlivých uživatelů a jakým způsobem jsou dané údaje chráněny před zneužitím třetími stranami.

E-shop Shein však bude podléhat i dalšímu zkoumání, které se bude týkat kvality a pravosti nabízeného zboží. Tento online obchod je známý svým extrémně levným zbožím, které už v minulosti čelilo žalobám z padělání. Nově tak musí platforma zajistit, že žádné nabízené zboží nebude padělané a že ve své nabídce nebude mít žádné nebezpečné nebo zdraví škodlivé zboží.

Problémový e-shop

E-shop Shein v minulosti čelil žalobě od předních světových návrhářů, včetně značky Ralph Lauren. Některé nabízené produkty totiž kopírovaly styl těchto známých značek a prodávaly je za velmi nízké ceny. Nejedná se však o jedinou kontroverzi, která je s čínským e-shopem spojená. V minulosti byla platforma vyšetřována také ve věci otrocké a nelegální dětské práce v nepřijatelných podmínkách. Kromě toho se u ní v minulosti prokázaly úniky osobních dat uživatelů. Pokud v tomhle ohledu nedojde k nápravě, je možné, že bude e-shop Shein na evropském trhu zakázán.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články