Velké změny v povinném ručení: Kdo si nedá pozor, vyfasuje letos pokutu 40 000 Kč. Policie bude nekompromisní

Máte sjednané povinné ručení pro své elektrokoloběžky? Tuto povinnost udává nové nařízení, které vešlo v platnost začátkem dubna. Tyká se i vás?

elektrokoloběžky i Zdroj fotografie: Intermerker / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V dubnu vstoupil v platnost nový zákon, který ovlivní život majitelů elektrokoloběžek. Jedná se o povinné ručení, které nyní bude nutné pro některé elektrokoloběžky sjednat. Týká se to však pouze některých modelů, které spadají do určitých kategorií. Experti z prodejny DATART tak tvrdí, že většiny uživatelů se toto nařízení vůbec nedotkne. Ostatní však mohou za nedodržení tohot nařízení dostat vysokou pokutu.

Nové pravidla pro elektrokoloběžky

Původně mělo nařízení platit už od počátku roku. Došlo tak k několika měsíčnímu zpoždění a nakonec vstoupilo v platnost až v dubnu. Zákon upravuje okruh vozidel, pro které bude nutné sjednání povinného ručení. Nově se tak dotkne i některých majitelů elektrokoloběžek. Konkrétně se jedná o elektrokoloběžky, které přesahují konstrukční rychlost 25 kilometrů v hodině.

Další kategorií, které se nové nařízení týká, jsou koloběžky s hmotností větší než 25 kilogramů, které zároveň přesahují konstrukční rychlost 14 kilometrů v hodině. Podle prodejců obchodního řetězce DATART se tak nařízení dotkne pouze několika málo modelů. Znepokojení však vyvolalo ve většině vlastníků tohoto dopravního prostředku.

elektrokoloběžky
iZdroj fotografie: WrS.tm.pl / Creative Commons / CC BY-SA

Pohodlná elektrodoprava

Elektrokoloběžky a další elektronické dopravní prostředky si v posledních letech získaly značnou oblibu. Nejrozšířejnější jsou především ve městech, kde představují pohodlný a ekologický způsob dopravy. Nařízení o povinném ručení se tak bude týkat i dalších prostředků, jako jsou elektronické skateboardy nebo sagwaye.

Zákon naopak nezahrnuje elektrokola, u kterých není elektronická baterie vnímána jak primární pohon dopravního prostředku. Většina majitelů elektrokoloběžek však může zůstat v klidu, jelikož valná většina výrobců nabízí elektrokoloběžky, které nespadají ani do jedné z kategorií, pro které je nově povinné sjednání povinného ručení.

Lepší výdrž a pohodlí

S rychlým vývojem technologií se však mohou misky vah přesunout na druhou stranu a začnou převažovat elektrokoloběžky s větší konstrukční rychlostí či hmotností. Už nyní je patrný pokrok ve výdrži baterie, na kterou se dá dnes ujet až několik stovek kilometrů. Do budoucna by si tak všichni majitelé elektrokoloběžek měli pohlídat aktuální podmínky pro sjednání povinného ručení, aby se vyhnuli případným pokutám za porušení tohoto zákonu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články