Největší hrobka na světě: Na terakotové armádě se podílelo až 700 tisíc dělníků

Terakotová armáda střežila svého císaře přes 2 tisíce let. Je součástí ohromné hrobky, kterou zatím nikdo celou neprozkoumal. Jaké nástrahy zde číhají?

terakotova armáda i Zdroj fotografie: xiquinhosilva / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Monumentální hrobka mladého čínského císaře, kterou střeží slavná terakotová armáda. Archeologům se doposud povedlo odkrýt zhruba 8 tisíc hliněných vojáků. Samotná císařská hrobka se všemi svými poklady je však zatím netknutá. Podle historických údajů jí stráží automatické střílny a nádrže plné rtuti. Vědci se však obávají poškození případných nálezů. Dočkáme se někdy odkrytí těchto pokladů?

Terakotová armáda čínského císaře

Císař Čchin Š’-chuang-ti (260–210 př. n. l.) usedl na čínský trůn v pouhých 13 letech. Byl to první a nejvýznamnější císař a sjednotitel Číny. To on vydal rozkaz ke stavbě Velé čínské zdi, zavedl jednotnou měnu a sjednotil měrné jednotky. Největší důraz však kladl na stavbu svého posmrtného paláce. Hrobka se začala budovat už při jeho nástupu na trůn a během 40 let na ní pracovalo až 700 tisíc dělníků.

Kromě samotné hrobky vytvořili více jak 8 tisíc vojáků, které čítá terakotová armáda. Každý z nich je unikátní a nenajdete mezi nimi dvě stejné tváře. Sochy jsou vysoké okolo 170 až 190 centimetrů a jsou vypracované s úchvatnými detaily. U některých lze rozeznávat jednotlivé chloupky vousů či čáry na dlaních. V době svého vzniku byly i ručně malované. Barva se však sloupla krátce po jejich odhalení agresivním působením kyslíku.

iZdroj fotografie: Peter Dowley from Dubai, United Arab Emirates / Creative Commons / CC BY-SA

Odkrytí hrobky

Tato rychlá eroze barvy zastavila jakékoliv další práce na odhalení císařské hrobky. Archeologové se obávají, že by mohlo neopatrným zacházením dojít k ještě horším škodám, než které už utržila terakotová armáda. Proto se s dalšími pracemi čeká na vyvinutí vhodných konzervačních technologií.

Archeologům se zatím podařilo odhalit přibližnou rozlohu celého monumentu, který se má rozkládat na neuvěřitelných 98 kilometrech čtverečních. Mezi nalezištěm terakotové armády a hrobkou císaře se prý nachází zhruba kilometr dlouhý prostor, který vyplňují různé místnosti a budovy. Zde archeologové také zaznamenali zvýšený výskyt rtuti a samostřílných mechanismů. Zatím nelze říct, jestli jsou tyto pasti ještě stále funkční.

Hrobka krále Tutanchamona: Údajně na ní spočívá kletba, chrání ji prý temné síly

Na poklad si počkáme

Na poklady, které skrývá císařská hrobka a které doposud chránila věrná terakotová armáda, si tak musíme ještě nějakou dobu počkat. Vědci se domnívají, že by se jednou mohlo jednat o významnější nález, než jakým doposud je nález Tutanchamonovy hrobky. Zatím se však nikdo neodvažuje narušit císařův posmrtný klid.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články