Okurky na stromečku a pavučiny po celém domě: Jak vznikly nejzvláštnější vánoční tradice z celého světa

Pro Evropu začínají Vánoce prázdninami a většinou tomu odpovídá i způsob jejich slavení. Lidé po celém světě však přijali mnoho vlastních zvyků a tradic, pro nás někdy podivných.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Scény s jesličkami, smějící se sněhuláci a Santa Clausové mají zatím jasnou převahu. Když se ale podíváte důkladněji, objevíte ve spojení s vánočním časem mnoho dalších přístupů. V našich luzích a hájích probíhají dvě fáze. Na začátku prosince tradičně obchází trojice Mikuláše, anděla a čerta. V druhé polovině měsíce se připomíná narození Ježíše Krista. Ačkoli se celkem drží tyto dva body, nemají ve světě rozhodně stejnou podobu.

Rakouský Krampus

Britské děti jsou srozuměné se Santa Clausem, Father Christmas nebo Saint Nickem. Mohou se ale považovat za šťastné, že nežijí v Rakousku. Zde totiž řádí děsivá bytost jménem Krampus, zlý pomocník Mikulášův. Každý rok se toulá ulicemi a hledá zlobivé děti.

Ukrajinský festival pavučin

Jednou z ukrajinských oblíbených tradic je něco, co rozhodně není pro osoby trpící arachnofobií. Kde my máme hvězdičky a vločky, tam mají oni pavouky a pavučiny s kapkami rosy. Zvyk vychází z legendy, podle které si jedna chudá vdova nemohla ozdoby dovolit. Pavoukům u ní doma se rodiny zželelo a kolem celého stromku přes nos utkali krásné pavučiny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nesváteční tradice v Japonsku

V roce 1974 zahájil řetězec KFC v Japonsku kampaň. Jednoduchá fráze „Kentucky k Vánocům“ stvořila národní tradici, která se drží dodnes. Ačkoli Vánoce tu nejsou národním svátkem, rodiny z celé země zamíří do KFC na speciální vánoční jídlo.

Finský saunovací festival

Poměrně hodně finských domácností má svou vlastní saunu. O Vánocích se tato místnost stane doslova posvátným prostorem spojeným s dlouho mrtvými předky. Na Štědrý večer je zvykem se svléknout a dlouho tu pobýt. Sauna je také domovem saunového elfa. Poté zamíří Finové na večerní oslavy, zatímco duchové předků zaujmou jejich místo v bublající vodě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Německé okurky na stromečku

Celosvětová tradice zdobení stromečku vznikla nejspíš v Německu během 16. století. Jednou z místních zvyklostí je schování okurčiček mezi větve. Jakmile je najde některé z dětí, dostane dáreček. Podle některých zdrojů se vůbec nejedná o německou tradici, údajně to mělo začít ve Španělsku. Dva chlapci tu byli drženi jako vězni v nakládacím barelu. Svatý Mikuláš je osvobodil a přivedl opět k životu. Okurčičky si tak našly pevné místo.

Dav na kolečkových bruslích ve Venezuele

Vánoční ráno se v hlavním městě Caracas projevuje davem na kolečkových bruslích. Tradice je tak pevná, že jsou od 8 ráno mnohé ulice uzavřeny, aby se jezdci dostali bezpečně do kostela. Dokonce se říká, že děti mají jednu brusli na noze a druhá jim visí z okna, takže je mohou kamarádi včas probudit.

Nizozemské boty u ohně

Každý rok před 25. prosincem dají nizozemské děti boty pečlivě někam k ohni. Doufají, že je navštíví Sinterklass a přes noc jim nadělí dobrůtky a dárečky. Tradičně v nich nechávají mrkve, aby si jeho věrný oř Amerigo taky něco zakousl. Zlobivé děti kdysi dostávaly bramboru, dnes už ale tato taktika není považována za výrazně účinnou.

Jaký další světový zvyk vás napadá?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Zobrazit další články