Odpadávaly z nich kusy masa a ostatní se jich štítili. Jak syfilitičtí „zombie“ putovali během renesance po Evropě

Není jisté, odkud přišla, ale přinesla s sebou zmar, strach a smrt. Syfilis, na kterou ještě nebyla známa léčba, dokázala člověka zcela znetvořit. 

 

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Od počátku byla syfilis hluboce stigmatizovanou nemocí. Italský lékař Squillaci ve svém dopise nazval syfilidu „francouzskou nemocí“. Mezitím ji Francouzi označovali za „neapolskou nemoc“. Rusové jí říkali „polská nemoc“, zatímco Poláci „německá“. Turci nazývali syfilidu „křesťanskou nemocí“ a muslimové obviňovali z této choroby hinduisty. 

Není jisté, odkud se syfilis vzala

Původ této nemoci je stále neznámý, ale v současné době existují dvě teorie, které nám mohou potenciálně říci, odkud tato nemoc pochází. První je kolumbovská teorie, která naznačuje, že nemoc přivezl průzkumník Kryštof Kolumbus se svou posádkou. Protože lidé v Evropě nebyli vůči této nemoci imunní a dosud si nevyvinuli obranný mechanismus, mohli jí snadno podlehnout. Druhá teorie se nazývá předkolumbovská. Podle ní se nemoc objevila již v klasickém Řecku.

Syfilitický vřed

Vypuknutí syfilidy bylo docela novou a vážnou hrozbou pro rychle rostoucí Evropu. První případy byly zaznamenány koncem 15. století u francouzských vojáků poté, co oblehli město Neapol v Itálii. Není přesně známo, jak se tam nemoc dostala, jednou z možností jsou španělští žoldáci. Většina členů posádky, která se zúčastnila cesty do Nového světa, se později připojila ke králi Karlu VIII., který obléhal Neapol. 

Odpadávající kusy masa 

Syfilis způsobovala odpadávání masa z tváře a s tím související velkou bolest. Podle jednoho popisu nemoc způsobila, že se lidem oddělily rty, nos, téměř celý obličej a genitálie. To vyvolalo mezi obyvatelstvem obrovskou paniku. Bez lékařské péče přežil postižený jen pár měsíců. Lidé, kteří měli větší finanční možnosti a mohli si zaplatit lepší péči, nemoc někdy porazili. Až do konce života jim však hrůzný zážitek připomínaly jizvy.

iZdroj fotografie: Jerad M. Gardner, MD / Creative Commons / CC BY-SA
Treponema pallidum (růžová)

Syfilis je způsobena bakterií ve tvaru spirály známou jako Treponema pallidum. Nedokáže si vytvořit vlastní proteiny nebo lipidy. Umí oddělovat části svého těla, takže se může těsně vázat na buňky hostitele. Mezi velikány, kteří mohli mít syfilidu, patří skladatelé Ludwig van Beethoven a Franz Schubert, spisovatelé Oscar Wilde a James Joyce a také Napoleon Bonaparte.

Co byste dělali, kdybyste na ulici potkali takto znetvořeného člověka?

Zdroj: EverydayHealth

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články