Impotence a středověk: Nepříjemný problém, který vám dokázal zadělat na velké problémy

Rozvod v podobě, v jaké ho chápeme my, byl ve středověku něčím nemyslitelným. Existovaly však velmi svérázné způsoby, jak se ze svazku manželského vyvázat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V historii byla představa romantické lásky, ze které se rodí manželství, prakticky neznámý koncept. Vznikl až poměrně nedávno a manželství před ním mělo hlavně funkci společenskou a ekonomickou. Sňatky plnily – hlavně ve vrstvách šlechty – výsostně politickou úlohu, a jestli někdo někoho miluje, naprosto nehrálo roli. Z toho důvodu existovalo i mnoho z dnešního pohledu bizarních praktik, jež souvisely s případným rozvodem a rozpuštěním svazku.

Rozvod nebo anulace svazku manželského

Středověký vznik manželství byl naprosto běžně domluven rodiči budoucího ženicha i nevěsty. Šlo o oboustrannou ekonomickou výhodnost, ovšem budoucí manželé se většinou dopředu ani neznali, ani neviděli. Vnitřní neštěstí jejich budoucího soužití tak nebylo nic výjimečného, ovšem i v těch dobách muselo rozvázání takového svazku stát na argumentech. Nejpádnějším bylo prokázání pokrevní příbuznosti, to zabránilo i uzavření takového sňatku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud se na ni přišlo až později, šlo na jejím základě manželství rozdělit. Podobnou hranicí byl i věk. Dívky se nesměly vdávat před 12. rokem života, u chlapců byla hranice 14 let. Možnost sňatku rušil také předchozí klášterní či jiný manželský slib, tedy zavázání se jinému partneru či Bohu. Právně se však ani v jednom případě nejednalo o rozvod, jak jej dnes chápeme, ale o anulaci manželství. Ostatně ani dnes to není nijak snadný právní úkon.

Při dokázání impotence manžela

Protože manželství plnilo hlavně funkci ekonomickou, hrál v něm klíčovou roli dědic. Určitou možnost zrušení svazku tak dávalo prokázání impotence, kvůli které nemohl svazek plnit svůj účel. Z roku 1370 pochází případ Tedie Lambhird a Johna Saundirsona, v němž šlo přesně o tento problém. Tedia však musela prokázat, že její muž skutečně není schopen dostát manželským povinnostem. Pomohli očití svědci, kteří barvitě líčili opakované neúspěšné tělesné hrátky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dle pravidel katolické církve si manželé byli „dlužni“ právě tělesných prožitků, proto byla jejich nemožnost zásadní překážkou naplnění svazku. Je ale rozdíl mezi nemožností a neuspokojením, z toho důvodu přicházeli ke slovu právě svědci, případně examinátoři. Sešli se tak přátelé či sousedi, kteří posuzovali impotenci, případně panenství nebo těhotenství. Častokrát byly povolány také místní lehké děvy, které poskytly další kvalifikovaný posudek situace.

Barvité nevyhnutelné vyšetřování

Vzhledem k dnešnímu pohledu na manželský život zní takový scénář až absurdně, jenže ve středověku bylo zplození dítěte naprosto klíčové. O těchto soudech vznikaly i básně, kde ženy naříkaly nad neschopnými polovičkami. Druhou stranou pak byli mastičkáři a doktoři, kteří se snažili – pochopitelně ne zadarmo – přimět nefunkční genitálie ubožáků ke spolupráci. Ke slovu tak přišel alkohol, nejrůznější oleje, bylinky nebo masáže.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dokud nebyla impotence jednoznačně určena, byla potřeba další svědectví, takže na soud se nabalovali stále další svědci a odborníci. Některé státy USA ovšem mají tento důvod jako argument ke zrušení sňatku stále zakotven v legislativě.  Zjišťování dysfunkcí, poruch a postižení ovšem probíhá na mnohem vědečtější bázi a samozřejmě diskrétněji. Přes veškeré změny přístupu k manželství je ale vidět, že role potomstva je v něm stále klíčová.

Znáte další důvody, které mohly v minulosti anulovat manželství?

Zdroj: Narratively

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Ladislav Podešva
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články