Slavné starověké stavby, o kterých si většina myslí, že je postavili zástupci mimozemské civilizace. Jaká je ve skutečnosti pravda?

Při pohledu na výtvory starých civilizací se člověku vždycky zatají dech. I když je asi nepostavili mimozemšťané, máme z nich pocity jako z jiného světa.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Planeta Země je domovem neuvěřitelných míst pocházejících z dávných časů. Jejich konstrukce vypadá, že odporuje fyzikálním zákonům i tehdejším technologiím a možnostem. Kameny jsou příliš těžké, stavby neuvěřitelně přesné a nebývale komplexní. Není pak divu, že v nich hodně lidí stále hledá zásah mimozemské ruky. Takové, která postavila pyramidy v Gíze, planinu Nazca v Peru a další dávné stavby.

Stavby jako z jiného světa

Kousek od starého inckého hlavního města Cusco se v peruánských Andách nachází pevnost Sacsayhuamán. Je postavena z obrovských kamenů, které jsou pečlivě opracovány a zapadají do sebe jako skládačka. Právě proto někteří tvrdí, že tato pevnost je sice dílem staré civilizace Inků, ale že měli mimozemskou pomocnou ruku. Zdi tisícileté pevnosti jsou z kamenů, které váží přes 360 tun a před umístěním do zdi byly taženy na vzdálenost přes 32 kilometrů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Všichni na světě se bojí času, jenže čas má strach z pyramid. Ty nejslavnější v Gíze jsou jen kousek od Káhiry, hlavního města Egypta. Byly postaveny před 4 500 lety a jde o monumentální hrobky dávných králů, faraonů. Jenže přes postupující znalosti o těchto stavbách nejsme stále schopni přijít na to, jak je Egypťané mohli vlastně vybudovat. Každá z nich sestává z milionů zcela precisně zpracovaných kamenů o váze nejméně 2 tuny.

Osamělé kameny uprostřed pláně

Obrovský kruh kamenů, z nichž některé mají až 50 tun, se nachází kus od anglického Salisbury. Ano, mluvíme o Stonehenge, slavném místě a nejspíš druidské svatyni. Neolitický monument inspiroval kupříkladu švýcarského autora Ericha von Dänikena. Ten navrhl, že kromě přírodní observatoře by mohlo jít také o přistávací plochu právě pro vesmírné talíře. Nakonec jak jinak by mohly takové balvany skončit uprostřed pláně?

iZdroj fotografie: Pixabay

Teotihuacán znamená v překladu „Město bohů“ a toto starověké město v Mexiku je známé hlavně kvůli pyramidovitým chrámům. Bylo postaveno před více jak 2 000 lety, a i když se může zdát jako z jiného světa, tohle zcela jistě postavili lidé. Nejznámější stavbou je Sluneční pyramida, jedna z největších staveb na západní polokouli. Její místní a další nastavení podle dosavadních průzkumů odpovídá ročním obdobím a jiným cyklům přírody.

Zdroj: NationalGeographic

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články