Slavné starověké stavby, o kterých si většina myslí, že je postavili zástupci mimozemské civilizace. Jaká je ve skutečnosti pravda?

Při pohledu na výtvory starých civilizací se člověku vždycky zatají dech. I když je asi nepostavili mimozemšťané, máme z nich pocity jako z jiného světa.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Planeta Země je domovem neuvěřitelných míst pocházejících z dávných časů. Jejich konstrukce vypadá, že odporuje fyzikálním zákonům i tehdejším technologiím a možnostem. Kameny jsou příliš těžké, stavby neuvěřitelně přesné a nebývale komplexní. Není pak divu, že v nich hodně lidí stále hledá zásah mimozemské ruky. Takové, která postavila pyramidy v Gíze, planinu Nazca v Peru a další dávné stavby.

Stavby jako z jiného světa

Kousek od starého inckého hlavního města Cusco se v peruánských Andách nachází pevnost Sacsayhuamán. Je postavena z obrovských kamenů, které jsou pečlivě opracovány a zapadají do sebe jako skládačka. Právě proto někteří tvrdí, že tato pevnost je sice dílem staré civilizace Inků, ale že měli mimozemskou pomocnou ruku. Zdi tisícileté pevnosti jsou z kamenů, které váží přes 360 tun a před umístěním do zdi byly taženy na vzdálenost přes 32 kilometrů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Všichni na světě se bojí času, jenže čas má strach z pyramid. Ty nejslavnější v Gíze jsou jen kousek od Káhiry, hlavního města Egypta. Byly postaveny před 4 500 lety a jde o monumentální hrobky dávných králů, faraonů. Jenže přes postupující znalosti o těchto stavbách nejsme stále schopni přijít na to, jak je Egypťané mohli vlastně vybudovat. Každá z nich sestává z milionů zcela precisně zpracovaných kamenů o váze nejméně 2 tuny.

Osamělé kameny uprostřed pláně

Obrovský kruh kamenů, z nichž některé mají až 50 tun, se nachází kus od anglického Salisbury. Ano, mluvíme o Stonehenge, slavném místě a nejspíš druidské svatyni. Neolitický monument inspiroval kupříkladu švýcarského autora Ericha von Dänikena. Ten navrhl, že kromě přírodní observatoře by mohlo jít také o přistávací plochu právě pro vesmírné talíře. Nakonec jak jinak by mohly takové balvany skončit uprostřed pláně?

iZdroj fotografie: Pixabay

Teotihuacán znamená v překladu „Město bohů“ a toto starověké město v Mexiku je známé hlavně kvůli pyramidovitým chrámům. Bylo postaveno před více jak 2 000 lety, a i když se může zdát jako z jiného světa, tohle zcela jistě postavili lidé. Nejznámější stavbou je Sluneční pyramida, jedna z největších staveb na západní polokouli. Její místní a další nastavení podle dosavadních průzkumů odpovídá ročním obdobím a jiným cyklům přírody.

Zdroj: NationalGeographic

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Na herpes báječně zabírá i obklad z vaječné skořápky + dalších 6 tipů, jak se ho zbavit rychle a přírodní cestou
Události247.cz
Události247.cz
Prezidentské volby: Jak to, že Babiš už není favoritem? Může za to hned několik jasných věcí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francouzský odstřelovač se během první světové války ukryl ve falešné koňské mrtvole vedle německých zákopů
adbz.cz
adbz.cz
Rostlina, kterou klíšťata k smrti nenávidí. Stačí ji usušit a zalít horkou vodou – domácí účinný repelent je na světě