Zlaté tabulky z Pyrgi: Záhadný poklad fénické a etruské kultury

Tabulky z Pyrgi byly napsány jak v etruštině, tak i fénické abecedě. Pro badatele, kteří se je snaží dekódovat, tak představují obzvláště náročný úkol.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Dlouho byly skryté ve starověkých ruinách Pyrgi, malého pobřežního města v Itálii. Tento poklad nasadil vědcům, archeologům a historikům brouka do hlavy na dlouhá desetiletí. Záhadné artefakty jsou vyrobeny z ryzího zlata a pokryté fénickými i etruskými znaky. Jde tak o jeden z nejvýznamnějších objevů v historii zkoumání středozemních civilizací. Navzdory malé velikosti nabízí tabulky fascinující vhled do komplexních vztahů obou kultur.

Nejvlivnější civilizace starověkého světa

Féničané a Etruskové, to byly dvě nejvlivnější civilizace starověkého světa. Tabulky jsou sadou tří nápisů, které byly nalezeny roku 1964 v Pyrgi na území dnešní Itálie. Pravděpodobně pochází z 5. století před Kristem, jde o jeden z největších objevů 20. století. Féničané byli národem mořeplavců a obchodníků, ve Středozemí se objevili asi roku 1500 před Kristem. Díky oběma dovednostem vybudovali kolonie po celé oblasti včetně dnešní Sýrie a Tuniska.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jejich jazyk byl napůl semitský, podobný arabštině a hebrejštině. Velmi dobře také pracovali s kovem i sklem, fénická abeceda ovlivnila jak řeckou, tak latinskou. Etruskové se na území Itálie objevili kolem 8. století před Kristem s centrem v Toskánsku. Byli to vynikající umělci a architekti s velmi propracovanou strukturou vlády. I oni byli vynikající řemeslníci, kteří vyráběli bronzové sochy, šperky či keramiku. Uměli také velmi dobře farmařit.

Nalezené v bedně pod vrstvou popela

Tabulky našel v roce 1964 tým archeologů pod vedením Massima Pallotino, konkrétně v chrámu bohyně Uni. Tu uctívaly oba zmíněné národy. Byly v dřevěné bedně pod nánosem popela – následek ohně, který chrám zachvátil ve 4. století před Kristem. Tabulky jsou psány oběma jazyky, což je pro učence výzva. Jedná se navíc o verzi etruštiny, která nebyla nikdy pořádně rozluštěna ani dříve nalezena v obsáhlejší formě. Tedy další komplikace navíc.

iZdroj fotografie: Pixabay

Navzdory těmto překážkám byli nakonec badatelé pomocí srovnávací lingvistické analýzy schopni textům do nějaké míry porozumět. Pomohl taky další nález etruského písma. Tabulky obsahují obětování krále Thefarie Velianase fénické bohyni Astarte, jinak známé také jako Ištar. Ta byla původně uctívána v Sumeru jako Inanna. Její kult byl spojen s láskou, krásou, sexem, touhou, plodností, válkou, spravedlností a politickou mocí a šířil se regionem.

Uctívání bohyně a důkazy o kontaktu

Ve stejné době ji uctívali také Akkadové, Asyřané a Babyloňané. Tabulky z Pyrgi jsou jedinečné a neobvyklé, protože jde o historický i lingvistický poklad. Pro badatele jde nakonec i o pomůcku, jak číst a vyložit jinak nerozluštitelné etruské znaky. Podle profesora historie Williama J. Hamblina z Brigham Young University jsou hlavním příkladem šíření fénické praxe psaní posvátných textů na zlato, což pochází z jejich centra Fénicie.

Je tu i paralela s Knihou Mormon, která byla údajně napsána na kovových deskách Židy, sousedy Féničanů. Nápisy poskytují i důkazy o fénické přítomnosti v Itálii a vlivu na etruskou civilizaci. Odhalují, že byli zapojeni do obchodu s cennými kovy, jako bylo zlato, a hráli i významnou roli v náboženských praktikách místní civilizace. Momentálně se nachází v Římě, v National Etruscian Museum.

Která starověká civilizace vás nejvíc fascinuje?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Zobrazit další články