Exorcismus má kořeny v dávné civilizaci. Už před stovkami let měli lidé důvod ke strachu, děly se strašlivé věci

Náboženské rituály pomáhaly v minulosti lidem vysvětlit neznámé věci nebo alespoň najít útěchu. Populární jsou i dnes, často kvůli propagaci v médiích.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Člověk posedlý ďáblem, zlým duchem nebo jinými temnými silami je oblíbeným námětem mnoha románů či hororových filmů. Pokud se tak stane, je pro něj jediná pomoc. A to kvalifikovaný exorcista, tedy osoba, která umí zlé síly z jeho těla vypudit. Tato praktika zvaná exorcismus je stará dlouhá staletí. Všeobecně je známá z křesťanství, i když její obdoby existují i v jiných náboženstvích jako islám či hinduismus. V posledních letech je námětem populární kultury hororů.

Víra v posedlost je stále silná

Existuje ale stále mnoho lidé, kteří věří, že různé zlé síly mohou mít negativní vliv na člověka. V minulosti se tak vysvětlovaly například různé psychické poruchy, schizofrenie nebo podobná onemocnění. Ale i dnes tvrzení o zlých silách mnozí podporují. Například papež František měl v roce 2017 vyzývat katolické kněží, aby se v případě potřeby obraceli na Vatikán, který jim pošle kvalifikovaného exorcistu.

První zmínky o posedlosti člověka jsou obsaženy v Bibli. První se má objevovat v Markově evangeliu, kde se říká, že Ježíš měl vymítat duchy. Předpokládá se, že toto evangelium bylo napsáno kolem roku 70, tedy 40 let po Ježíšově smrti. Není proto divu, že křesťanství má tak dlouhou tradici exorcismu. Navíc Bible nemluví jen o posedlosti lidí, zmiňovat má i možnou posedlost zvířat.

iZdroj fotografie: Public Domain

Vymítání bylo celou dobu prováděno katolickou církví. Něco jiného to bylo v církvi protestanské, kde tak populární nebylo. I když se o něm zmiňoval například i Martin Luther. Ovšem i v Anglii existují zprávy o působeních různých exorcistů, ale zároveň s tím, že někteří měli být odhaleni jako podvodníci. Vše se v protestanské církvi změnilo ve druhé polovině 20. století, kdy se objevila řada charismatických duchovních s přístupem do médií, nejdříve rádia a později televize. Díky jejich vlivu zájem o exorcismum stoupal.

Námět knih a filmů

V té době také témata posedlosti člověka ďáblem a zlými silami a zároveň jejich vymítání pronikly do kultury. Příkladem může být hororový román Williama Petera Blattyho Exorcista z roku 1971 založený na skutečném příběhu chlapce, který měl vymítání podstoupit. O dva roky později byl na motivy knihy natočen i film. Ten, ale nejen on, měl velký vliv na oblíbenost různých hororů, které se kolem tématu posedlosti ďáblem a vymítání dodnes natáčejí a patří k velmi sledovaným dílům.

Tématu se nevyhýbají ani jiná náboženství. Podle hinduismu mohou být lidé posedlí bhuty nebo prety, což jsou zlovolné bytosti podobné duchům. Jdou samozřejmě porazit. Rituály vyhánění ducha a léčby posedlých má třeba i islám. Všechny typy těchto náboženských rituálů, které léčí posedlost vírou, jsou v moderní době terčem kritiky vědců a lékařů. Podle nich se díky tomu mnoha nemocným lidem, kterým by moderní lékařská věda dokázala pomoci, nedostane potřebné odborné péče.

Jaké znáte případy úspěšného vymítání ďábla?

Zdroj: History
Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články