Starověká Mona Lisa z Egypta zaplavila internet. Neuhodnete, kdo byl předlohou starověké malbě

Starověká Mona Lisa namalovaná v Egyptě? Ne, jde pouze o propracovaný nákres dávno vyhynulého druhu husy.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Před téměř pěti tisíci let byla v hrobce egyptského vezíra a jeho ženy vytvořena neuvěřitelně detailní malba husy, která se stala „Monou Lisou“ starověkého Egypta a která může zobrazovat dosud neznámý a dnes již vyhynulý druh husy. Ilustrace totiž neodpovídá žádnému modernímu druhu husy, který bychom znali.

Malba husy stará skoro 5 000 let

Zmíněný obraz je znám také jako „Médúmské husy“ a byl nalezen počátkem 19. století v hrobce Nefermaata, vezíra, jednoho z nejvyšších úředníků sloužících faraonovi. Byl nejspíš také jeho synem a byl pohřben spolu s manželkou Itet v oblasti Médúmu. Živá malba byla kdysi součástí větší tabulky zobrazující muže chytajícího ptáky do sítě jako obětinu majiteli hrobky a poměrně rychle se ujala její přezdívka „Mona Lisa z Egypta“.

iZdroj fotografie: Unsplash

Nikdo si ale nejspíš neuvědomil, že zobrazuje neznámý druh. Během loňského roku byl obraz zkoumán v muzeu v Káhiře (zde se také momentálně nachází), kde badatele zaujala právě ilustrace husy. Její barvy a vzory na peří se lišily od jakéhokoli moderního druhu tohoto zvířete. Rozdíly by se daly svést na uměleckou kreativitu, ale obrazy z tohoto naleziště měly neuvěřitelně realistické zpracování, pokud šlo o další ptáky a savce.

Takže proč se husa liší od dnešních druhů?

Tento rozdíl vědce zaujal, protože nebyl důvod, aby byl právě obrázek husy jiný. Badatelé srovnali rozměry a barvy namalované husy s třemi dalšími druhy a zjistili, že malba připomíná moderní husu velkou. Stále není jisté, zda se jedná opravdu o malbu vyhynulého druhu, nebo jen umělecké ztvárnění tohoto ptáka, případně špatné vykreslení přeživšího druhu. Je také možné, že umělec ztvárnil „prostě nějakou husu“.

iZdroj fotografie: Pixabay

Na území egyptských vykopávek nebyly nalezeny žádné ostatky nebo kostry hus, našly se ovšem pozůstatky podobných ptáků. Egypt byl kdysi ohniskem biodiversity a byl pokryt bujnou travou a další vegetací, jezery a lesy. A mnoho dávných druhů, které jsou dnes již vyhynulé, se přirozeně stalo předlohou pro nejrůznější umělecká ztvárnění včetně právě výzdoby hrobek a chrámů. Umění tak poskytuje nejen kulturní vhled, ale i záznam o dnes neznámých zvířatech.

Zdroj: Live Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články