Smutný příběh Anny Frankové: Dodnes není jisté, kdo zařídil zpečetění osudu její rodiny

Smutný příběh Anny Frankové. Úspěšně se schovávala, pak přišla zrada. Dodnes není jasné, kdo rodinu udal a vyzradil okupačnímu vojsku její úkryt.

i Zdroj fotografie: Midjourney AI, prompted by Netha Hussain / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Deník Anny Frankové představuje jedinečné okénko, které představuje hrůzy druhé světové války z pohledu mladé dívenky. Z knihy, jejíž první vydání bylo publikováno hned dva roky po konci války, se stal celosvětový bestseller. Na jejím základě následně vznikla kritiky uznávaná divadelní hra a několikrát byla i zpracována do filmu. Samotná Anna se však konce války a následného úspěchu bohužel nedožila. Dodnes není jasné, kdo nacistům vyzradil místo jejich úkrytu.

Smutný příběh Anny Frankové

Příběh Anny Frankové se začíná psát 12. června 1942, kdy ke svým třináctým narozeninám dostane svůj první deník. Ihned do něj začne zaznamenávat své zážitky a úvahy a nepřestává ani ve chvíli, kdy se musí s celou rodinou ukrýt před nacistickým běsněním. Dne 6. července 1942 obdrží její starší sestra Marget příkaz k deportaci do koncentračního tábora.

Jelikož byli Frankové židovská rodina, nemohli podobnému příkazu nijak uniknout. Rodina se tedy rozhodla ukrýt v zadním domě původní firmy jejich otce Otty Franka. Zde rodina žila více než dva roky v naprostém utajení a tichosti tak, aby na sebe nijak neupozornili.

Anny Frankové
iZdroj fotografie: Unknown photographer / Creative Commons / CC BY-SA
Deník Anny Frankové dodnes podává důležité svědectví o krutostech druhé světové války.

Odhalení úkrytu

Dodnes není jasné, jestli k odhalení úkrytu Anny Frankové a její rodiny došlo záměrně nebo náhodou. Jelikož se ale úspěšně ukrývali více než dva roky, pravděpodobně museli nacisté od někoho dostat tip, kde židovskou rodinu hledat. K odhalení úkrytu došlo 4. srpna 1944. V té době už v sobě rodina budovala silné naděje na vysvobození, které slibovalo úspěšné vylodění v Normandii. Když do jejich úkrytu vrazili vojáci, v první chvíli si tudíž mysleli, že přichází spojenci.

Bohužel se však jednalo o nacistické vojáky, kteří od sebe jednotlivé členy rodiny násilně odtrhli. Nejprve je deportují do koncentračního tábora Westerbork a poté do Osvětimi, kde v záři 1944 umírá Annina matka Edith. Anna se svou sestrou Marget jsou následně deportovány do tábora Bergen-Belsen, kde obě dívky v březnu 1945 umírají při epidemii tyfu. Ironií osudu je, že jen o měsíc později tábor osvobodí spojenecké vojsko.

4 nejpodivnější věci, které kdy Nacisté prováděli aneb obyčejné miminko, které se stalo celosvětově známé

Její dílo žije dál

Jediný, kdo se dožije konce války, je otec rodiny Otto Frank. Ten se taky následně zaslouží o vydání deníku Anny Frankové, který před nacisty ukryli rodinní přátelé. Deník obsahuje autentické vnímání reality války pohledem mladé dívenky. Dodnes se jedná o velmi emotivní čtení, které dokáže nejednoho čtenáře dohnat k slzám. Jedná se o důležité svědectví hrůz, které jsou lidé schopni páchat ve jménu zfanatizované ideje.

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články