Sir Nicholas Winton: Zachránil 669 dětí, o svém hrdinském činu však nikdy nemluvil

Příběh Sira Nicholase Wintona se zapsal do historie jako jeden z největších hrdinských činů vůbec. Sám o něm však nikdy nemluvil.

i Zdroj fotografie: Li-sung / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Sir Nicholas Winton se proslavil po celém světě svým nevídaným hrdinským činem, kdy zachránil 669 dětí z okupovaného území Československa. Tam se tehdy dostal čirou náhodou, a přestože se mu podařilo dostat všechny do bezpečí, o svém příběhu nikdy nemluvil. Až jeho manželka, která našla jeho krabici s dokumenty, informovala historiky. 

V Praze se Winton ocitl náhodou 

Hrdinský příběh Wintona začal v roce 1938, kdy měl jet na dovolenou do Švýcarska s přítelem Martinem Blakem. Ten však na poslední chvíli zavolal, že plány ruší a musí odjet do Prahyaby pomohl s útěkem lidem ohroženým nacistickým režimem. Zároveň ho požádal, zda by se k němu mohl přidat a dostat především děti (z velké většiny židovského původu) z Československa do Velké Británie. S tím samozřejmě Winton souhlasil. 

poštou
Chtěli ušetřit za vlak: Rodiče z USA poslali v roce 1913 své dítě k babičce poštou
iZdroj fotografie: Pixabay
Sir Nicholas Winton zachránil stovky dětí před smrtí

Nicholas začal organizovat transporty a všem dětem sháněl náhradní rodiny ve Spojeném království, přičemž jim zajišťoval finance a zřizoval víza i lékařská osvědčení. Záchranné vlaky začaly z Prahy odjíždět 14. března 1939 a pomoci se dostalo dohromady 669 životům. Poslední vlak byl naplánovaný na 1. 9. 1939 a nastoupilo do něj 250 dětí. Bohužel se však nikdy nerozjel a většina pasažérů později zemřela v koncentračních táborech.

O své záchraně nikdy nemluvil 

Po válce se Nicholas Winton vrátil ke své práci úředníka, oženil se a založil rodinu. O své záchranné akce nicméně nepromluvil ani jednou, tedy dokud jeho manželka v roce 1988 nenašla na půdě kufr plný dokumentů a plánů transportů. Tyto materiály podle webu iRozhlas následně předala historikům ke zpracování a potvrzení, zda se to skutečně stalo. 

Japonsko plánuje vypustit vysokorychlostní vlaky do vesmíru. Brzy bychom se měli dočkat 1. prototypu

Historici v čele s Elizabeth Maxwell samozřejmě záchrannou akci potvrdili a brzy ve studiu BBC zorganizovali Wintonovo setkání s částí zachráněných dětí. Bylo to dojemné a on sám byl překvapen. Později Sir Nicholas Winton získal za svou statečnost a záchranu Řád britského impéria a královna Alžběta II. ho povýšila do šlechtického stavu. Vyznamenání mu pak věnoval také Václav Havel, Václav Klaus a další prezidenti. 

Co si o příběhu Wintona myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články