V roce 1951 obyvatelé jižní Francie masivně přišli o rozum –⁠ kvůli bludům dokonce páchali bizarní sebevraždy. Dodnes se hledá viník

Život v malé vesničce Point-Saint-Esprit na jihu Francie plynul před více než 70 lety docela klidně a spokojeně. Až jednoho dne postihlo obyvatele hromadné šílenství.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Prakticky všichni se mezi sebou znali a malebné místo na břehu řeky Rhony bylo připravené k lokální zábavě. Jednoho dne se však všechno změnilo a vypadalo to, že se celé město najednou zbláznilo. Nejednalo se přitom o žádnou metaforu, ale doslovné šílenství. V polovině srpna roku 1951 se začali obyvatelé jeden po druhém obracet na lékaře s velmi neobvyklými problémy. První tři tvrdili, že je pohltily plameny, a další následovali.

Ulice i domy zaplavilo šílenství

Na různých místech jihozápadu země si pak lidé začali stěžovat na halucinace, nicméně právě malebné městečko u řeky bylo epicentrem tohoto dění. Tady byl výskyt opravdu katastrofální a jen oficiální záznamy mluví o více než 250 případech. Lidé trpěli vidinami a současně silnými bolestmi břicha. To často vedlo k projevům násilí, oba příznaky se týkaly dospělých i dětí. Přišlo i několik úmrtí – jeden člověk vyskočil z okna v domnění, že je letadlo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další ženu zabil vlastní syn, zdroj hovoří o 5 mrtvých a 500 zraněných. Noci z 25. na 26. srpna se tak dodnes říká „noc apokalypsy“ a jde o nejstrašnější moment historie obce. Přeludy vypadaly velmi reálně a lidé se z těchto nočních můr snažili uprchnout nejrůznějšími cestami. Právě to velmi často končilo zraněním. Jednalo se jak o drobné oděrky, tak i vážné situace, kdy celá rekonvalescence trvala i několik měsíců.

Bylo skutečně otráveno místní pečivo?

Už tehdy se objevila řada teorií, co bylo příčinou problémů: voda z fontány, obvinění pekaře, zahraničních agentů, CIA, Stalina i církve. Za hlavní verzi byla vzata neúmyslná otrava chlebem. Místní pekař měl použít mouku kontaminovanou parazitickou houbou námelem. To oficiálně potvrdila i pitva zemřelých. Pekař i mlynář byli zatčeni, což však byla spíše ochrana před hněvem davu. Mnoho lidí nebylo vůbec nakloněno oficiální verzi a pověry se městem šířily stále rychleji.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Otrava námelem se stala i v minulosti, způsobuje psychické poruchy a vážnější případy vedou i ke smrti. Nakonec se ale sám mlynář přiznal k tomu, že ve snaze ušetřit pár tisíc franků použil zkaženou žitnou mouku. Právě toto žito bylo kontaminováno, takže konzumace pečiva způsobila nejtěžší otravy. Ani tato varianta ovšem nepřesvědčila všechny, ani v soudním verdiktu totiž nebyl uveden důvod otravy a dalších projevů.

Moderní vyšetřování celé události

Historik Stephen Kapplan se událostí zabývá dlouhodobě a v roce 2008 došel k závěru, že oficiální verze se nikdy nestala. Tajemství masové psychózy tak nebylo nikdy vysvětleno. Roku 2009 ale došlo k opravdovému skandálu. Novinář H. P. Albarelli totiž během šetření objevil dokumenty o tajném pokusu provedeném CIA. Ten cílil na ovládání lidské mysli a studoval účinky halucinogenní drogy LSD na lidskou populaci.

Pečlivý žurnalista našel dokonce přepis konverzace agenta CIA a zástupce místní firmy Sandoz. Právě on zmínil, že masové přeludy a stavy způsobilo LSD. Novinář pak upozornil i na dokument, který Bílý dům poslal členům Rockefellerovy komise, která měla vyšetřovat zneužívání CIA. Obyvatelé města tak stále trvají na opravdu poctivém prošetření toho, co se během nejhorší události jejich historie vlastně stalo a kdo za to nese odpovědnost.

Jakou nejhorší otravu jídlem jste zažili?

Zdroj: Wikipedia
Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Zobrazit další články