Temnotou opředený Sakrakopec: Před 57 lety zde došlo k nejhorší letecké tragédii v ČSSR

Sakrakopec je horský vrchol v oblasti Malých Karpat. Před lety se stal místem největší letecké tragédie v dějinách Československa. Z dvaaosmdesáti pasažérů žádný nepřežil.

Sakrakopec i Zdroj fotografie: Bratislavcan85 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Před téměř 60 lety došlo k nejhorší letecké tragédii v historii Československa, kterou doposud nic nepřekonalo. Letoun s dvaaosmdesáti pasažéry na palubě havaroval v oblasti Malých Karpat. Osudným se mu stal vrchol s příhodným názvem Sakrakopec. Nehodu nikdo na palubě letounu nepřežil. Dodnes není známa příčina této tragédie. Jedni z ní viní nepříznivé počasí, druzí svádí vinu na piloty. Pravdu o tom, co se tehdy doopravdy přihodilo, však už nejspíš nikdy nezjistíme.

Osudný Sakrakopec

Sakrakopec je vrcholek na úpatí Malých Karpat poblíž Bratislavy, který dosahuje výšky 446 metrů. Dnes se mezi stromy vyjímá kamenný kříž, který všem pocestným připomíná hrozivou tragédii, která se zde před 57 lety odehrála. Stalo se tak 24. listopadu 1966. Sovětský letoun značky Iljušin Il-18 zde našel svou zkázu pouhých pár minut po vzlétnutí z bratislavského letiště. Na palubě bylo kromě posádky dvaaosmdesát lidí. Nikdo z nich havárii nepřežil.

Poslední let

Letadlo provozovala sovětsko-bulharská letecká společnost TABSO a trasa letu vedla z bulharské Sofie do Berlína. Plán trasy počítal s mezipřistáním v Budapešti a v Praze. Na palubě letadla se v té době nacházelo několik prominentních cestujících, včetně bulharské operní sólistky Jekatěriny Popovové a bulharského velvyslance Ivana Byčarova. Mezi cestujícími se nacházela i maďarská reprezentace v judu, která letěla na utkání do Prahy.

sakrakopec
iZdroj fotografie: Bratislavcan85 / Creative Commons / CC BY-SA

Kvůli nepříznivému počasí, které letadlu bránilo doletět do Prahy, však musel letoun udělat neplánovanu zastávku v Bratislavě. Když se počasí uklidnilo, mohl letoun pokračovat ve své naplánované trase. Před vzletem však musel dát přednost jinému letounu, který v Bratislavě rovněž čekal na příznivější počasí. Aby nedošlo ke srážce obou letounů, dostali piloti pokyn, aby udělali okružní let okolo Malých Karpat ve výšce 300 metrů než budou pokračovat do standardní letové výšky.

Tato žena přežila leteckou katastrofu. Vypráví, jak si poradila, když z výšky 3 kilometrů spadla do amazonského pralesa

Nikdo neví, co se stalo

Letoun však pokyny dispečinku nedodrží a během několika krátkých chvil nachází svůj konec na úpatí výšiny Sakrakopec. Nikdo nedokáže vysvětlit, proč k celé události došlo. Jeden úhel pohledu tvrdí, že piloti z nějakého důvodu úmyslně neposlechli instrukce dispečinku a schválně stočili letadlo proti horám. S tímto tvrzením nesouhlasí Bulharsko, které tvrdí, že došlo ke špatným instrukcím z řídící věže. Svou roli v tom však mohlo hrát i nepříznivé počasí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články