Proč je Freddie Mercury ten největší zpěvák všech dob? Vědci konečně odhalili, čím je jeho hlas tak úžasný

Když začne Freddie Mercury zpívat, dostává se mnoho lidí prakticky do transu. Vědci rozebírají, co stojí za téměř hypnotickou silou hlasu této hudební legendy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Co je na hlasu Mercuryho tak neuvěřitelně svůdného? Proč stačí pár vteřin jeho největších hitů a všichni jsou u vytržení? Vědce zajímalo, jestli jde zkrátka o nějakou neidentifikovatelnou magii, nebo zda za přitažlivostí jeho projevu stojí i vědecké důvody. Proto jeho zpěv rozebrali prakticky na atomy. Analýza ukázala, že slavný zpěvák dokázal svůj hlas bleskově adaptovat ve dvou téměř protichůdných polohách.

Drsný i hladce svůdný najednou

Pečlivý rozbor hlasového projevu Mercuryho ukázal, že byl schopen velmi rychle modulovat svůj hlas tak, aby zněl jak hladce, tak drsně, a to během mžiku. Ukazovalo se to i tehdy, když byl pod tlakem například během interview. Tento efekt pocházel nejspíš z jeho vzácné schopnosti použít efekt zvaný „vibrato“, tedy změnu výšky zpěvu pomocí rychlého pulsování. Pro většinu klasicky trénovaných zpěváků jde o nadstandardní schopnost.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kromě toho dokázal Mercury ještě ovládat komorové záhyby uvnitř vlastních hlasivek. S jejich pomocí byl schopen vytvořit „subharmonii“, která se přidala k jeho normálnímu projevu. Vytvořil tak vlastně vrstvu zpěvu navíc, kterou by většina lidí nebyla schopná nikdy „produkovat“. Tým vědců tento postup přirovnal ke zvukovému systému, který jde za hranice svých technických možností, ale stále zní neuvěřitelně famózně.

Zpěvák s neodolatelnou kombinací

Podle badatelů vedou právě tyto vlastnosti ve společné kombinaci s rychlým a nepravidelným vibratem ke konečné okázalé a excentrické jevištní podobě. Podle legend byl Mercuryho hlasový rozsah čtyři oktávy, jenže mezinárodní tým vědců pro tuto skutečnost nenašel žádné důkazy. Bez ohledu na tuto skutečnost ale vědci souhlasí se světovým názorem. Zpěvák měl neuvěřitelně úžasný hlas a věda potvrdila, jak idiosynkratický vlastně byl.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jeho rodné jméno bylo Farrokh Bulsara a je obecně považován za jednoho z nejvýznamnějších zpěváků v hudební historii. Proslulost mu zajistil jak vlastní zpěv, tak i jeho charisma a extravagance spojená s koncertováním. V roce 1991 vydal oznámení, že se nakazil virem HIV. Den poté podlehl bronchopneumonii. Už předtím prohlásil, že „Žít do sedmdesáti by byla nuda“.

Kterou píseň této hudební skupiny máte nejraději?

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články