Věříte, že přistání Američanů na Měsíci byl podvrh? Pravda za konspiračními teoriemi odhalena v plné kráse

Konspirační teorie se pořád drží verze, že přistání na Měsíci bylo jen filmovým projektem a že NASA tím zakryla tu největší dezinformaci v dějinách světa.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bill Kaysing pracoval v námořnictvu jako technický autor jednoho z výrobců, který dodával součástky pro misi Apollo. Tenhle člověk opakovaně tvrdil, že má vnitřní informace týkající se vládního zfalšování přistání Američanů na Měsíci. Mnoho konspirací ohledně mise Apollo se dá vysledovat právě k jeho knize z roku 1976. Ta se výstižně jmenuje Nikdy jsme nepřistáli na Měsíci: Americký podvod v hodnotě 30 miliard dolarů.

O čem se vlastně konspiruje

Základem spiknutí má být skutečnost, že NASA nikdy neuspěla ve snaze dostat v 60. letech lid na Měsíc, jak národu slíbil prezident Kennedy. Místo toho je poslala jen na oběžnou dráhu Země. Teorie pak uvádí, že celé přistání na satelitu planety vzniklo ve filmovém studiu. Na prezentovaném záznamu jsou pak znaky, které jasně ukazují, že se to odehrálo na Zemi, nikoli na Měsíci. NASA má tím pádem zakrývat největší podvod v lidské historii.

iZdroj fotografie: Pixabay

Skeptici poukazují na věci jako pohyby vlajek, různé značky na snímcích nebo záhadné písmeno C na jedné z měsíčních skal. Všechny tyto zkazky byly opakovaně vyvráceny. Jenže konspirátoři si dál trvají na svém. V samotné Americe nevěří oficiální verzi až 10 % obyvatel. Průzkum z roku 2012 ukázal, že je to taky 12 % Britů a nedávné studie odhalila to samé u 20 % Italů. V Rusku je to dokonce 57 % lidí, což ovšem nepřekvapuje.

Nový způsob konspirací

Pro porozumění trvající popularitě právě této teorie je potřeba její základ zasadit do kontextu. A tady přidat psychologické sklony konspiračních teoretiků. S atentátem na J. F. Kennedyho vznikla v USA zcela nová forma konspirací. Tyto teorie znovu vykládaly veřejně dostupné informace a hledaly rozpory v oficiálních záznamech. Viditelné důkazy jsou klíčové a v realitě fotografických důkazů se rodí předpoklad, že detektivem může být každý.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tito teoretici také začali pochybovat o jasných událostech, protože podle nich nejsou tím, na co vypadají. Ideálně jsou zmanipulované, nahrané a předem dohodnuté. Odsud pramení idea tragédií řízených skupinami mocných či vládními zaměstnanci. Tohle platí pro přistání na Měsíci, masové vraždy i útoky z 11. září. Teorie o Měsíci také zpopularizoval snímek Kozoroh Jedna z roku 1978, který pracoval s falešným přistáním raketoplánu na Marsu.

Zdroj: LiveScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články