Nikdy si nestěžuj, mluv potichu, buď upravená: Bizarní příručka z 50. let říká manželkám, jak se mají správně chovat k manželovi

Během posledních 60 let se vztahy mezi muži a ženami dramaticky změnily. A přestože boj o rovnost stále probíhá, pohled do minulosti ukazuje, jak daleko jsme se už dostali.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nedávno způsobil na internetu bouři krátký úryvek z knihy Home Economics Books vydané kolem roku 1950. Tisíce uživatelů nevěděly, zda být v šoku, nebo se od srdce zasmát. Ženám této doby totiž příručka poskytovalo rady z dnešního pohledu naprosto děsivé. „Plánuj dopředu, i noc předem, aby bylo lahodné jídlo na stole včas. Takhle mu dáváš najevo, že jsi na něj myslela a zajímají tě všechny jeho potřeby,“ uvádí například úryvek.

Nachystaná večer, pozornost a pořádek

„Většina mužů je po příchodu domů hladová a vyhlídka na dobré jídlo je tak součást nutného vřelého přivítání.“ Příprava manželek samotných byla také nutností. Radilo se jim, aby si 15 minut odpočinuly, protože budou „osvěžené“, když jejich manžel dorazí domů. „Použij trochu make-upu, dej si do vlasů stužku a vypadej čerstvě. Zrovna byl se spoustou prací unavených lidí. Buď trochu zajímavá, potřebuje pozvednout na duchu,“ radí kniha.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Udržování domu v pořádku a v čistotě bylo naprostým základem. Dámy byly také instruovány, aby krátce před manželovým příchodem rychle prošly jeho cestu. Pro případ, že tam dítko zapomnělo učebnici nebo se v hale povaluje hračka. „Opraš pečlivě hlavně stoly. Tvůj muž se bude cítit jako v nebi řádu a pořádku a to mu také uleví,“ sděluje další rada. V příručce najdete i metody pro „přípravu dětí“, které mají být malým rodinným pokladem.

Kompletní péče o sebe, děti, dům i muže

Mají mít umyté obličeje, učesané vlasy a manželka má „minimalizovat veškeré hluky“. To zahrnuje i vysávání, mytí nádobí a praní. Ženy návod nabádal také k vytvoření odpočinkové pozice pro manžela. Hlavně natažením se do pohodlného křeslaa „přípravou studeného nebo horkého nápoje po ruce. Mluvte tiše, měkce a příjemně. Dovolte mu si odpočinout a vydechnout,“ navazuje další rada. Hlavně žádné problémy a věci na řešení – zvláště u večeře.

iZdroj fotografie: Depositphotos

„Ve srovnání s tím, co musel zažít v práci, jsou domácí problémy marginálie,“ uvádí příručka zcela jasně. Manželky ho mají také nechat povídat prvního „bez ohledu na to, zda mají samy co říct, a udělat večer jeho časem.“ Jde o to „pokusit se porozumět jeho potřebě přijít domů a odpočinout si.“ Reakce na zveřejněný úryvek jsou celkové smíšené. „Snažím se přijít na to, kdo se tu vlastně chová víc blahosklonně,“ komentuje věc jeden z uživatelů.

Rozporné reakce i ocenění chování

„Jsou to ženy, protože se od nich čeká, že budou tohle všechno dělat spolu s jejich vlastními záležitostmi, nebo muži, kteří potřebují tohle všechno po naprosto průměrném dni v práci?“ K řešení zatím nejspíš nedošel. Pamatuju si svoji maminku, jak dělala všechny tyhle věci, když jsem vyrůstala. A tatínek s ní také zacházel jako s královnou. Jejich vzájemný respekt byl obrovský. Nejlepší manželství, jaké jsem kdy mohla vidět,“ dodává jedna z reagujících.

Cílem veškerých uvedených postupů je vytvořit domov plný klidu a pořádku. V něm si má manžel obnovit veškeré fyzické i duševní síly. „Péče o domácnost je stále více a více vědeckou záležitostí. A ženě, která na to půjde jako na chod firmy, se bude všechno dlouhodobě dařit,“ uvádí jeden z podtitulů.

Jaké nejharmoničtější manželství jste zažili nebo pamatujete?

Zdroj: DailyMail
Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Zobrazit další články