Dívky falšovaly panenství tím, že si mezi nohy daly pijavici. Aby ho prokázaly, musely procházet nejrůznějšími testy

Některé požadavky na ženy a jejich čistotu v průběhu historie jsou pro moderní společnost nepochopitelné. Přesto existují v některých zemích i v současné době.

Prokazování panenství i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Pokud se chtěla v minulosti dívka dobře vdát, bylo vyžadováno, aby u oltáře byla pannou. To se dívce, která měla stejné touhy jako dnešní ženy, někdy prostě nepovedlo. Snažila se proto manžela i všechny svědky různými metodami přesvědčit, že o panenství přišla až o svatební noci. Stejně tak ale existovaly metody, někdy pochopitelné, jindy bizarní, jak bylo možné zjistit, že dívka před svatbou o panenství nepřišla.

Krvavé prostěradlo o svatební noci

Dav svědků čeká před dveřmi novomanželů, aby se dočkal důkazu, že byl dokončen manželský slib, a zároveň toho, že nevěsta byla panna. To totiž v minulosti tradice doslova vyžadovala. Důkazem bylo krvavé prostěradlo, což mnohdy stačilo. Ovšem ne vždy musela být dívka opravdu panna. Krev nemusela být její, ale třeba zvířecí. Nebo svatbu naplánovala na dobu své periody, aby měla krvácení jisté. To byly jedny z nejběžnějších podvodů kolem panenství.

Samozřejmě existovaly i testy, jak panenství dívky zjistit, a ta se jim musela podrobit, pokud se opravdu chtěla vdát. Někdy to mohl být problém, protože buď sex již před tím měla, nebo jí panenská blána mohla prasknout při nějaké namáhavé činnosti či ji vůbec neměla. Zjistit to mohla porodní bába vložením prstů do vagíny. Snadno tak zjistila, zda je podmínka splněna či ne. I tuto metodu šlo obejít. Třeba tím, že bábu testovaná dívka uplatila.

Panna měla zadržet moč a vodu

Některé další metody zjišťování panenství dívek jsou při dnešních znalostech dost směšné. Lidé třeba věřili, že panenská dívka má určitou strukturu moče. Nebo že moč dokáže zadržet déle, proto se jim dávaly močopudné nápoje a čekalo se, jak často ženy půjdou na toaletu. Případně že počestná dívka dokáže zadržet vodu. Proto ji prolévala sítem a testovalo se, že nějakou zadrží. Jednou z nejpodivnějších metod byla ta, kdy muž vložil dívce pod polštář magnet, ta pak měla svého novomanžele objímat. Pokud z postele vyskočila, panna být neměla.

I způsoby, jakým se dívky snažily testy či manžela o svatební noci oklamat, byly různé. Třeba kamencovou vodou, kterou si potřela pochvu. Ta se stáhla a ženich pak měl pocit, že při vniknutí musel blánu překonat. Využívaly se i lektvary, které kamenec obsahovaly. Mnohem drastičtější metodou bylo si mezi stydké pysky vložit pijavici, která napuchla. Případně mělo stačit modlit se k Panně Marii.

I v současné době existují země, kde se prokazování panenství dívek požaduje. Asi nebude překvapením, že mezi ně patří Afghánistán. Ale ženy jsou za nesplnění této podmínky trestány třeba i v Maroku. I přes protesty některých lidskoprávních organizací, které upozorňují, že jde o porušování práv žen, se takové testy provádějí třeba v Rumunsku, ale někdy i tak vyspělých státech, jako je Španělsko, Nizozemí nebo Kanada.

Co si myslíte o tom, když někdo po ženě požaduje prokázat, že je panna?

Zdroj: OutlookIndia
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články