Přísně tajný program CIA: Jaké hrůzy se děly uvnitř MK Ultra – výzkumu během studené války, který měl za cíl ovládat lidskou mysl

Během 50. a 60. let využívala CIA vymývání mozků, hypnózu a také mučení. Týkalo se to tisíců subjektů v rámci nechvalně známých experimentů Projektu MK Ultra.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ačkoli to může znít jako science fiction a CIA se to snažila roky popírat, pokusy s kontrolou mysli byly v rámci MK Ultra až příliš skutečné. Po více než dekádu zneužívali badatelé CIA na vrcholu studené války bezmocné subjekty. Šlo o jedny z nejvíc zneklidňujících experimentů v historii. CIA byla totiž přesvědčena, že SSSR si osoby schopné ovládat mysl už vycvičila, takže se v roce 1953 pokusila vyvinout stejnou zbraň.

Nenechat si nic utéct

Následoval obrovský program zahrnující na 80 institucí jako univerzity nebo nemocnice. Pokusy zahrnovaly elektrošoky, slovní a sexuální týrání a podávání nadměrných dávek LSD. Často šlo o bezbranné lidi, kteří si odnesli doživotní traumata. Nepřekvapí také, že šlo o naprosté utajení a CIA projektům přidělila množství kódů. Když kolem roku 1970 konečně program skončil, většina záznamů byla zničena na příkaz samotného ředitele CIA.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nakonec se ovšem dostaly na světlo a veřejnost tak má přístup ke 20 000 dokumentů. I ty ale poskytují jen drobný vhled do jednoho z největších a nejohavnějších tutlání v americké historii. Celý program vznikl vlastně na základě chybných zpráv ze Severní Koreje, že Korea a Sovětský svaz mají jednotky schopné kontroly mysli. USA samozřejmě nemohly takovou výhodu dovolit. Dne 13. dubna 1953 tak CIA posvětila projekt MK Ultra.

Původní cíl trochu odlišný

Velení se ujal chemik a expert na jedy Sidney Gottlieb, přezdívaný „černý mág“. Jedním z původních cílů bylo získat skutečné sérum pravdy. To bylo ale obtížné, nastal tedy hon na kontrolu mysli skrze dostání terče do velmi podivného stavu mysli. Typicky pomocí experimentálních drog. Podle žurnalisty Stephena Kinzera si Gottlieb uvědomil, že pro ovládání mysli je nejdříve potřeba ji kompletně vymazat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

„Pak musíte do této prázdnoty vložit novou mysl. To se mu moc nedařilo, ale v mazání odvedl pořádný kus práce,“ podotýká Kinzer. V rámci utajení se na 162 pokusů odehrálo v různých městech, univerzitách či nemocnicích. Celkově bylo zapojeno 185 vědců, z nichž mnozí ani nevěděli, že jsou nějak napojeni na CIA. Subjektům bylo podáno LSD, opiáty, THC a syntetické halucinogeny. Stejně tak i další dostupné látky včetně alkoholu.

Zkoušení vším a na všechny

Byly také podávány látky s protichůdným efektem, zatímco byly oběti opilé nebo pod vlivem LSD. Následovala hypnóza k vyvolání strachu, což mělo subjekt donutit vydat informace. Pak probíhaly zkoušky na polygrafu i testování výpadků paměti. Psychiatr Donald Cameron mezitím drogoval pacienty v kómatu a pouštěl jim nejrůznější zvuky a podprahové vjemy. Chtěl tak vymazat původní mysl a vyléčit schizofrenii přeprogramováním mozku.

Subjekty ovšem zůstaly v kómatu další měsíce a trpěly inkontinencí a amnézií. Vláda nepopírá, že takový program probíhal, tajemstvím však stále zůstává většina toho, k čemu vlastně docházelo. Zapojeno bylo asi 80 institucí, většina probíhajících diskusí však pochází od konspiračních teoretiků. CIA je neoblomná v tom, že MK Ultra skončil roku 1963 a všechny související pokusy byly zastaveny, není ovšem cesta, jak to ověřit.

Jaký podobný válečný projekt vás napadá?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články