Šla spát ve 14 letech, probudila se až ve 46: Příběh Karoliny Olsson, která údajně prospala 32 let

Určitě jste někdy měli ten pocit, že jste spali několik desítek let, i když to ve skutečnosti bylo jen několik hodin. V případě Karoliny Olsson to byly hned 3 dekády.

Karolina Olsson i Zdroj fotografie: Dagens Nyheter / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mít pocit, jako bychom spali několik let, je pro většinu z nás takovou občasnou klasikou, ale pro Karolinu Olsson to byla realita. Stala se známou jako „spící kráska“, nebo “šípková růženka”, když usnula ve svých 14 letech a probudila se až v moment, kdy jí bylo 46 let. I když si mnozí z nás občas přejí, aby spali déle, Karolinin příběh byl něco zcela mimořádného.  Její příběh popisuje například známý americký web Unilad.

Pravá šípková růženka 

Karolina vyrůstala se svou rodinou ve Švédsku jako jediná dívka ze čtyř sourozenců. Všechno bylo normální až do roku 1876, kdy se jí stalo něco zvláštního. Jednoho dne se vrátila domů s otokem v obličeji a neustálou bolestí zubů. Řekla svým rodičům, že spadla na zamrzlém ledu při přechodu řeky. Bolest byla natolik silná, že ji rodiče poslali do postele. Nikdo tehdy netušil, že se znovu probudí až v roce 1908, tedy až o 32 let později. Rodina byla v šoku a snažila se získat peníze na lékařskou pomoc pro svou dceru. Jenže nic nepomáhalo.

Nikdo ji nemohl probudit

Karolínu začali ji pravidelně kontrolovat lékaři. Její stav se ale neměnil, i když byla převezena do nemocnice a lékaři zkoušeli použít elektrický proud, aby ji probudili. Nikdo nevěděl, jakým způsobem vysvětlit její stav, který se vymykal běžnému chápání spánkových poruch. Její matka se o ni starala a krmila ji mlékem, Když  ale matka v roce 1905 zemřela, péči o Karolínu převzala hospodyně. O tři roky později se stala podivná událost.

iZdroj fotografie: iStock

Nečekaný zvrat

Jednoho dne slyšela hospodyně zvláštní zvuky z Karolinina pokoje a když přišla nahoru, našla ji plakat a potácet se po pokoji. Karolina byla vzhůru, vůbec nic si ale nepamatovala. Ani své bratry. Lékaři ji podrobili různým testům a byli šokováni, když zjistili, že i přes dlouhý spánek se její tělo výrazně nezměnilo. Během týdnů získala zpět sílu i schopnost mluvit. Někteří se domnívali, že celý její stav byl nějakým způsobem psychologickým, ale i přesto zůstává její příběh zahalen tajemstvím a záhadou.

Poté, co se probudila, žila Karolina dalších 42 let, než zemřela v roce 1950. Její příběh zůstává jedním z nejpodivnějších a nejzáhadnějších v historii.

Zdroj: Divany, Unilad, Medium
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články