Tajemství historických léčitelů: Prášek z lidských lebek konzumoval i anglický král

Mrazivá historie. Anglický král se dopoval práškem z lidských lebek, staří léčitelé ho používali na denní bázi. Medicinský kanibalismus byl mezi lidmi běžnější, než je známo.

prášek z lidských lebek i Zdroj fotografie: Gary Todd from Xinzheng, China / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Moderní medicína zajišťuje většině lidí dlouhý a kvalitní život. Jedná se o základní lidskou potřebu, která však ještě na počátku minulého století nebyla pro většinu lidí samozřejmostí. Cesta k moderní a úspěšné medicíně byla složitá a mnohdy představovala rozvoj stylem – pokus, omyl. Lékaři tak svým pacientům běžně předepisovali nevšední léky, které zahrnovaly pití různých tělních tekutin nebo prášek z lidských lebek.

Prášek z lidských lebek proti bolesti hlavy

Středověcí lékaři věřili, že by měl člověk konzumovat tu část těla, která ho bolí. Lidé tak běžně konzumovali například sušená lidská játra, když je trápila jaterní onemocnění. Při kožních vyrážkách používali přípravky si příměsí lidské kůže a na bolest hlavy, záchvaty či křeče se předepisoval prášek z lidských lebek. Tento lék měl osobně užívat také anglický král Karel II. Stuart a jeho žena Marie II. Stuartovna. Ani jednomu z nich však tento lék život nezachránil. Podobný prášek se však předepisoval dál a kromě bolestí hlavy měl léčit také epilepsii.

zaměstnání
Bizarní zaměstnání ze středověku: Kontrolor královské stolice nebo prohledávač kanálů
prášek z lidských lebek
iZdroj fotografie: Avicenna / Creative Commons / CC BY-SA
Lidé ve středověku věřili, že je uzdraví prášek z lidských lebek.

Medicinský kanibalismus

Dnes bychom řekli, že lidé v té době provozovali takzvaný medicinský kanibalismus. Jednalo se o ukázkový paradox, jelikož se středověcí lidé vůči kanibalismu ostře vymezovali. V tehdejší společnosti byl kanibalismus vnímán jako typický projev divošství. Lidé se nad podobnými praktikami pohoršovali u divokých kmenů nově objevených území, jako byli původní obyvatelé Ameriky nebo některé africké kmeny.

Sami však požívali prášek z lidských lebek a pevně věřili tomu, že je vyléčí. Nejednalo se však o jediný projev kanibalismu, který se v Evropě běžně praktikoval a který si nikdo nepřipouštěl. Běžná byla také výroba prášku z mumií, který měl lidem dodat vitalitu a libido. Poněkud šokující je navíc zjištění, že poslední známý předpis podobného „léku“ byl udělen venkovským lékařem ještě v roce 1906.

Jak vypadala péče o nehty ve středověku? Věřilo se, že mohou být základem pro čarovné lektvary
prášek z lidských lebek
iZdroj fotografie: Unknown author / Creative Commons / CC BY-SA
Léčení ve středověku mnohdy hraničilo s mučením.

Moderní kaibalismus

Medicinský kanibalismus však není cizí ani moderní vyspělé společnosti. Ačkoliv prášek z lidských lebek nejspíš nikde neseženete, poslední dobou se rozmáhá trend pojídání lidské placenty. Lidé věří, že ulevuje poporodním depresím a že matkám po porodu dodává potřebné živiny. Na internetu lze dokonce najít několik receptů, jak si placentu připravit. Případně jsou k dostání tabletky, které obsahují prášek ze sušené placenty.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články