Nejstarší verze Červené Karkulky. Na první pohled nevinná pohádka překvapuje temnými prvky a nečekaným násilím. Tohle svým dětem raději nevyprávějte.
Pohádka o Červené Karkulce je starší, než mnozí z nás tuší. První tištěná verze pochází z druhé polovina 17. století, kdy ji sepsal jistý Charles Perrault. Mnohem známější je však verze bratří Grimmů, kteří tuto lidovou pohádku převyprávěli o dvě století později. Málokdo však tuší, že nejstarší dochovaná verze byla sepsána už v 11. století a je mnohem děsivější než všechny pozdější verze.
Nejstarší verze pohádky o Červené Karkulce
Někdy mezi léty 1010 a 1026 sepsal jistý učenec jménem Egbert knihu příběhů pro své mladé žáky. Své dílo nazval „Dobře naložená loď“ a jednalo se o sbírku lidových říkanek, pořekadel a povídek. Sbírka měla žáky naučit gramatická pravidla daného jazyka a morální životní lekce. Většina příběhů, které ve své sbírce použil, vychází z Bible. Poprvé se zde však objeví pár příběhů ústní lidové tvorby, které se po generacích šířily mezi prostým lidem. Jednou z nich je také příběh o Červené Karkulce.
Hororový příběh pro děti
Tento příběh o mladé dívce, která nese své nemocné babičce jídlo, se ve spoustě prvcích shoduje s pozdějšími a známějšími verzemi příběhu o Červené Karkulce. Máme zde dívku v červeném hávu, vlka a domeček hluboko v lesích. Dívka se na své cestě lesem setká se strašlivým vlkem, který však moc dobře ví, kde její babička bydlí a úmyslně ji pošle delší cestou. Mezitím se sám dostane do babiččina domku, kde babičku přepadne.
Sám ji však nesní a její maso a krev uloží do připravených nádob. Když dívka konečně dorazí do domku, vlk jí nabídne večeři a víno, které dívka vděčně přijme. Ve skutečnosti však sní vlastní babičku. Vlk ji poté přiměje, aby si lehla k němu do postele, kde se odehraje nejznámější dialog této pohádky. Dívka však vlkovu lest prohlédne a na poslední chvíli se ji podaří uniknout.
Pohádky odráží aktuální společnost
Nutno podotknout, že každá verze pohádky o Červené Karkulce hraničí s hororovým příběhem. Jednotlivé verze příběhu tak krásně odráží aktuální postavení společnosti, ve které daná verze vznikla. Každá tato verze nese jisté morální poselství a varování před nástrahami okolního světa. Zároveň je vidět, že čím více byla lidská společnost civilizovaná, tím méně drastická byla také daná pohádka.