Podle vědců hudba dokáže posluchače zaujmout a synchronizovat jejich mozkové vlny

Máte-li rádi hudbu, pak bude tento článek pro vás možná velmi překvapující. Podle vědců totiž hudba dokáže jejího posluchače zaujmout, čímž dojde k synchronizaci mozkových vln. Když posluchači komunikují s hudbou, resp. poslouchají hudbu, většinou velmi pozorně poslouchají její zvuky.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Jak se to ovšem děje s hudbou, která dokáže své posluchače nebo publikum držet v zaujetí velmi dlouhou dobu? Čím je to způsobeno, že to hudba dokáže? Nedávná studie mapuje nový základ v porozumění nervových reakcí na hudbu.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Hudba může mít vliv na naše mozkové vlny

Pradávný nástroj

Hudba je úžasný nástroj, který je tu s námi už od pradávna. Už pravěcí lidé se začali s hudbou seznamovat pomocí různých výkřiků, zvolání, tancování kolem ohně atd. Hudba nás provází po celý život a pro mnohé lidi je to prostředek k živobytí. Na světě je plno umělců, kteří se hudbou živí a které hudba přímo proslavila. Jen si vzpomeňte na světové hudební skladatele a jejich dokonalou hudbu. Každý máme svůj oblíbený žánr, ale opravdovou klasiku nelze nahradit ničím.

Mapování nervových reakcí

Hudba nás dokáže dokonale uchvátit. Když posluchači poslouchají hudbu nebo muziku, jako by s ní přímo komunikovali. Skladatelům a umělcům se hudba tvoří přímo v hlavě, a díky tomu mohou vznikat umělecká hudební díla. Když posloucháme hudbu, pozorně nasloucháme zvukům, které vycházejí ze sluchátek, z rádia, z orchestru, z hudebního nástroje, gramofonu a mnoha dalších prostředků. Poslouchání těchto zvuků je jistě velmi užitečný a příjemně investovaný čas. Studie vědeckého týmu z The City College v New Yorku a Univerzity v Arkansasu mapuje nový základ v oblasti porozumění nervových reakcí na hudbu.

Posluchači se synchronizují

Navzdory důležitosti bylo obtížné studovat interakce s hudbou vzhledem k limitům. Vědci měřili synchronizaci mozkových vln v publiku, které právě poslouchalo hudbu, jež publikum dokonale uchvátilo a zaujalo. Jakmile je posluchač naplno zapojen do hudby, resp. je na hudbu napojen, jeho nervová reakce je synchronní s reakcí ostatních posluchačů v publiku. Vzájemná korelace mozkových vln je tedy měřítkem napojení se na hudbu.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Hudba nemusí jenom uklidňovat

Opakováním se napojení snižuje

Podle zjištění vědců a odborníků se napojení posluchače snižuje s opakováním stejné hudby. Jedná se ovšem op případ známých hudebních děl. Neznámé hudební styly mohou udržet zájem publika mnohem déle. Jedná se zejména o jednotlivce, kteří mají určitý hudební cit a výcvik. Při opakovaných expozicích instrumentální hudby klesala korelace mezi subjekty. Kromě toho účastníci s formálním hudebním výcvikem vykazovali více vzájemných korelací mezi subjekty hudby a udržovali je v expozicích hudby neznámého stylu. Ať už je to tak nebo tak, rozhodně se jedná o další významný objev z oblasti kulturního života.

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
Události247.cz
Události247.cz
,,Hrozba jaderného konfliktu nepominula. Naopak se zvýšila,“ říká exprezident Ruska Medveděv
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu