Pod cestou ve Walesu se nachází tajný středověký tunel. Doposud se o něm nenašly žádné záznamy

Elektrotechnici našli pod cestou ve Walesu tajemný středověký tunel, o jehož stavbě neexistují žádné záznamy.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Klidná cesta ve Walesu v opatství z 12. Století se stala místem podivného nálezu. Středověkého tunely nejsou zase nic tak revolučního, jenže u tohohle neexistují žádné záznamy o tom, že by vůbec měl kdy vzniknout. Pracovníci místní elektrické společnosti ho našli omylem, když kopali díru pro nové vedení na dvorku jednoho ze zákazníků v Monmounthshire blízko hranic Anglie.

Chodba, která oficiálně neexistuje

Zřetelně lidmi vytvořený tunel je vysoký 1,2 metrů a vede podél potoka, který teče skrze vesničku Tintern a pak údolím Wye. Neexistují přitom jakékoli záznamy, že by byl kdy postaven, a archeologové, kteří ho momentálně zkoumají, si nejsou jistí, kam až vlastně sahá a na co mohl být používán. Krátce po tom, co pracovníci firmy začali kopat, odhalili dutinu, o které si původně mysleli, že je to nějaká jeskyně.

iZdroj fotografie: Pixabay

Není zvláštností, když je v takové situaci odkryta například stará studna nebo sklep, který není zachycen na současných plánech. Jenže tohle bylo něco zcela ojedinělého. Firma aktuálně přesměrovala údržbové práce stranou tohoto tunelu, aby umožnila archeologický průzkum, který může také trvat celé roky. Tunel není na žádné mapě vytvořené národní mapovací agenturou, jejíž záznamy sahají až do 18. Století.

Neznámý původ i účel „stavby“

Než byly započaty výkopové práce, firma samozřejmě provedla všechna ověřování a nechala si akci schválit od úřadů. Nic tak nenasvědčovalo tomu, že by se zrovna na tomto místě mělo či mohlo něco takového nacházet. Tunel také sleduje cestu vedoucí skrze ulici, takže obyvatelé nad ním chodili celé generace. Existuje možnost spojení právě tohoto tunelu a nedalekého Tinternského opatství, které postavili roku 1131 Cisterciánští mniši.

iZdroj fotografie: Pixabay

Opatství se stalo ruinou poté, co ho král Jindřich VIII roku 1536 rozpustil, takže pokud byl tunel jeho součástí, může to vysvětlovat absenci jakýchkoli záznamů. Kromě toho běží i podél starého potok a několika pecí a sléváren ve Wyenském údolí, mohl tedy hrát i roli v místní kovovýrobě, nemusel být nutně spojen s opatstvím. Archeology tento nález velmi zaujal a naprosto je fascinuje, takže se mu budou jistě dlouho a pečlivě věnovat.

Zdroj: Live Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Zobrazit další články