Zabijáci v bílém plášti: 5 nejkrutějších doktorů, kteří zapomněli na Hippokratovu přísahu a zničili stovky lidských životů

Lidé lékařům vždycky důvěřovali s tím nejcennějším, co mají. Tedy se svým životem a zdravím. Historie zná ale případy, kdy bílý plášť přinášel naopak smrt.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Pozice těch, kteří napravují lidské neduhy a léčí nejrůznějších choroby, přináší lékařům výrazný společenský status. Ostatně medicína je důvodem, proč lidstvo dávno nevymřelo. Nejedná se jen o léčbu nemocí, ale i bezpečnost při porodech a další operace. Někteří z těch, kteří přísahali chránit lidské zdraví, se ovšem z různých důvodů vydali na scestí. Ať už bylo jejich motivem cokoli, jejich působení rozhodně nepřineslo zlepšení lidských životů.

Širo Išii

V roce 1932 byl v okolí čínského města Charbin – obsazeného japonskou armádou – otevřen tajný komplex. Šlo o Jednotku 731 a v rámci vývoje chemických zbraní se tu děly hrozné věci. Oběťmi zdejších pokusů se stalo na 3 000 lidí. Pod vedením mikrobiologa jménem Širo Išii se zde experimentovalo na živých lidech. Japonci se například snažili zjistit, jak dlouho žije člověk v chladu, při vysokých teplotách, ve vysoké nadmořské výšce.

Byla prováděna tzv. vivisekce, tedy chirurgické zákroky na živých lidech za účelem výzkumu, dále potraty i nakažení smrtelnými chorobami. Po konci války dostala většina týmu amnestii výměnou za informace získané při jejich „výzkumu“. Pracovali jak v Japonsku, tak i jiných zemích. Sám Širo Išii pokračoval v bádání v USA.

Henry Cotton

Americký psychiatr Henry Cotton pozoroval na počátku 20. století mnoho vážně nemocných pacientů. Měli vysokou horečku a halucinace. Doktor tedy učinil logický – aspoň pro něj – závěr, že duševní choroby způsobují infekce různých orgánů. Léčbu proto zahájil extrakcí zubů, kde se podle něj obvykle skrývala příčina nemoci. Následně prohlédl mandle, varlata, případně u žen vaječníky. Cokoli se odchylovalo od normy, bylo vyříznuto.

iZdroj fotografie: Depositphotos

O účinnosti postupu byl přesvědčen a podle něj se na 85 % pacientů uzdravilo. Jeho péči ovšem málokdo přežil, protože antibiotika tehdy nebyla běžná a lidé umírali na infekce. Tento osud potkal na polovinu pacientů, které Cotton v letech 1907–1930 operoval.

Josef Mengele

Na druhém konci světa, v nacistickém Německu, byl stejně hrozný lékař. Doktora Josefa Mengeleho znal celý koncentrační tábor Osvětim. Navenek dobrosrdečný muž poslal některé na okamžitou smrt, jiné pak roky trápil. Vězni byli kastrováni, chlazeni k smrti, operováni bez narkózy, ozařováni či tráveni. Německý „Anděl smrti“ miloval dvojčata a podroboval je té nejrafinovanější šikaně. Ze 3 000 jednovaječných dvojčat, na kterých dělal pokusy, jich přežilo pouhých 200.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Stubbins Ffirth

Tento muž ještě studoval medicínu, když v roce 1793 vypukla ve Filadelfii epidemie žluté zimnice. Vyžádala si na 5 000 životů a Ffirth se rozhodl vypátrat její původ. Podle něj se nepřenášela z člověka na člověka, provedl tedy na sobě řadu pokusů. Od pacientů získal výtoky, které si vtíral do ran, do očí, pil je a vdechoval. Lékař sám nikdy neonemocněl, což jeho kolegy dlouhodobě fascinovalo. Důvodem však bylo, že používal vzorky od pacientů v pokročilém stádiu, kteří již nebyli infekční. O 50 let později vyšlo najevo, že nemoc přenáší komáři.

Andrew Ure

Skot Andrew Ure se zapsal do historie jako chemik, ekonom a geolog. Proslavil se ale podivným pokusem, který roku 1818 provedl na těle vraha a zloděje Matta Clydesdalea. Podobně jako Victor Frankenstein se totiž rozhodl mrtvého oživit. Na krk a nohy připevnil elektrody a pustil do něj proud. Vlivem šoku sebou tělo cuklo a bránice se stáhla. Při aplikaci na hlavu se otevřely oči a tvář dostala děsivou grimasu, která vystrašila a zmátla přítomné.

Kteří další kati v bílém vás napadají?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články