Oko měli a stejně přes něj nosili pásku: Nošení pásky přes oko mělo pirátům přinést výhodu v boji

Skutečný důvod, proč vlastně nosili piráti pásku přes oči, je velmi překvapivý. Rozhodně nešlo o zakrývání chybějícího oka.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čím dělá z člověka piráta? Samozřejmě, jeho pirátskými činy jsou na prvním místě, ale kromě toho jsou jeho součástí i symboly, jako například pirátská vlajka s lebkou a charakteristickým šátkem přes oko. I když se mnoho lidí domnívá, že tato páska byla nějakým způsobem spojena s fyzickými zraněními, jako je ztráta oka nebo výrazné jizvy, pravda o tom, proč piráti nosili tuto pásku, je poněkud jiná. Jednalo se spíše o praktické opatření. Existuje hned několik teorií a my se dnes společně podíváme na ty nejčastější a povíme si, která z nich je vlastně správná.

Ztráta oka

Nejběžnější teorie tvrdí, že páska měla zakrýt nemocné, nebo dokonce chybějící oko. Tato teorie je logická a je pravděpodobné, že někteří piráti nosili pásku kvůli těmto válečným zraněním. Nicméně existuje i modernější a ucelenější hypotéza, která tvrdí něco jiného. Podle této hypotézy nosili piráti pásku přes oko, aby jednoduše lépe viděli a to hlavně v noci. Toto opatření bylo zvláště užitečné, když piráti přepadli nepřátelskou loď a museli přejít z boje na palubě na boj v temném podpalubí. V období mezi lety 1700 a 1725 bylo Karibské moře domovem mnoha pirátů, kteří lovili nezabezpečené obchodní lodě. Tato oblast byla známá tím, že zde neexistovala žádná úřední ochrana, a tak se stala oblíbeným útočištěm pro mnoho pirátů.

Páska přes oko

Pirátům se často stávalo, že museli rychle přecházet z plného slunečního světla do tmy v podpalubí lodi- Je známo, že lidské oko potřebuje čas na adaptaci na různé úrovně osvětlení. I když se oko poměrně rychle adaptuje na zhoršené světelné podmínky, přechod z denního světla na noční vidění může trvat až 25 minut. Existují dvě hlavní druhy světločivných buněk v oku, čípky a tyčinky. Čípky jsou primárně zodpovědné za barevné vidění a rychle se adaptují na různé úrovně světla. Naopak tyčinky jsou hlavními buňkami pro noční vidění a jsou citlivé na extrémně nízké úrovně světla, ale jejich adaptace na vysoké úrovně osvětlení je mnohem pomalejší. Páska přes oko jim tak usnadňovala adaptaci na temné prostředí bez dostatečného světla.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak to funguje

Pokud si piráti nasadili pásku přes jedno oko, mohli bojovat na palubě lodi s jedním okem přizpůsobeným pro denní světlo a při přechodu do podpalubí mohli použít oko přizpůsobené nočnímu vidění, tedy to, které bylo celou dobu pod páskou. Toto jim dalo významnou výhodu nad nepřáteli, kteří toto zajímavé přizpůsobení neměli. Tato teorie, i když není dokonale potvrzena historickými prameny, má vědeckou oporu a zdá se být pravděpodobná, pokud vezmeme v úvahu funkci lidského oka. Piráti pravděpodobně využívali tuto taktiku, aby byli připraveni bojovat v jakýchkoli světelných podmínkách, a páska jim umožnila rychlou adaptaci na noční vidění, což jim poskytlo značnou výhodu oproti nepřátelům, kteří pásku nenosili.

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články