Za paprsek smrti 1000 liber: Britská vláda spustila během 2. světové války bizarní soutěž

Takzvaný paprsek smrti byl vysněnou zbraní každé země, zvlášť Velké Británie. Mělo to však maličký háček – tato zbraň nikdy neexistovala.

Harry Grindell Matthews i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Během druhé světové války se objevily některé spekulace ohledně vývoje zbraně s označením „paprsek smrti“. Tento projekt vyvolal dokonce v Británii tak obrovskou pozornost, že nakonec byla vyhlášena soutěž o tisíc liber pro toho, komu se paprsek smrti podaří vynalézt. Hlavním cílem bylo vytvořit zbraň schopnou zabít ovci na vzdálenost 90 metrů. Tato snaha byla reakcí na hrozbu německého bombardování a potřebu efektivní obrany proti němu. Britská vláda začala tedy zkoumat možnost vytvoření „paprsku smrti“, který by mohl zasáhnout nepřátelská letadla, tanky a dokonce živé bytosti na obrovskou vzdálenost. 

Ovce jako pokusný králík

I přes různé zprávy a tvrzení o pokroku v tomto směru nebyly nikdy nalezeny konkrétní důkazy o existenci této zbraně. V době 2. světové války se vědecký a technologický pokrok rychle rozvíjel, ale i přes některé pokusy nebylo možné takovou superzbraň vytvořit. Například inženýr Harry Grindell Matthews tvrdil, že vyvinul paprsek smrti založený na infračerveném záření, který by mohl způsobit smrt, zničit letadlo nebo například roztavit sklo a to na obří vzdálenost. Svůj vynález kdysi nazval “vzdušné torpédu”. Matthews dokonce vyzkoušel tento paprsek na ovci a tvrdil, že ji dokázal zabít na vzdálenost 100 metrů. Nicméně nebyly dostupné žádné přesvědčivé důkazy a mnoho vědců bylo skeptických ohledně jeho tvrzení. 

iZdroj fotografie: Public Domain

Neúspěch Británie

Během druhé světové války britská vláda zkoumala nejrůznější technologie, ale žádná z nich nebyla schopna dosáhnout úrovně, jaká by byla potřebná pro paprsek smrti. Ačkoli tato myšlenka vyvolala velký zájem a dovedla některé vědce k šílenství, zbraň s tímto označením se nikdy nepodařilo vytvořit. Místo toho přišel průlom v podobě rádiové detekce (RDF), známého jako radar, který měl zásadní vliv nejen na druhou světovou válku, ale také na další technologický vývoj ve světě. Paprsek smrti zůstal tak pouhým konceptem a nikdy nedosáhl reality.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články