Poprava Marie Antoinetty, legendární příběh francouzské revoluce. Co se ale stalo s jejími dětmi?

Tragický příběh Marie Antoinetty končí její smrtí v roce 1793 pod gilotinou. Jenže tragédie celé její rodiny má po její smrti další pokračování, o nic méně tragické.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Marie a její manžel, následník trůnu, byli svoji po sedm let předtím, než jejich manželství přineslo nějaké plody. To působilo rodině Marie nemalý zármutek, hlavně její velmi kritické matce, císařovně. Její místo v královské dynastii totiž absolutně záviselo na porodu mužského potomka, i kdyby to mělo být dřív, než se její manžel stane králem Francie. A zatímco Marie plnila své manželské povinnosti a udávala směr módy, Francie hladověla.

Sílící ekonomické potíže

V té době Ludvík XVI. stále posílal do zahraničí peníze a podporoval americkou revoluci. Jenže francouzský národní dluh následně explodoval, daně nuceně vzrostly a chudoba chudých se ještě prohloubila. Nekontrolovatelná nezaměstnanost a slabá úroda způsobily, že na konci 18. století byla Francie sudem střelného prachu, který jen čekal na jiskru. A Marie se svými dvorskými způsoby a sklonem utrácet obrovské částky, se stala obětním beránkem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Její příběh známe, jenže s Ludvíkem měla čtyři děti, z nichž jen jedno se dožilo dospělosti. Marie Terezie, její první dítě, se po smrti matky stala skutečným sirotkem. Až do propuštění roku 1795 byla ve vězení, posléze si vzala synovce nového krále. Přestože byla vévodkyní, její život se moc nezlepšil, manželství bylo nešťastné a nikdy neměla děti. Tragické okolností jejího raného dětství způsobily hněv a zahořklost, takže většinu života strávila v exilu mimo Francii.

Dva Ludvíci a Sofie

Králův mužský následník se narodil roku 1781 a přes nevalné zdraví byl znám jako bystré dítě. Po záchvatech intenzivních horeček zemřel v červnu 1789 na tuberkulózu, jen měsíc před známým dobytím Bastily. Ludvík Karel se narodil v březnu 1785 a měl se stát vévodou v Normandii. Po smrti bratra se však stal následníkem trůnu. Po popravě svého otce byl odebrán matce a později proti ní měl dokonce svědčit, k čemuž byl brutálně donucen.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zemřel ve vězení ve věku 10 let a to na kombinaci tuberkulózy a otřesných podmínek, za kterých byl držen v cele. Koroner, který prováděl jeho pitvu, zachoval chlapcovo srdce a po celé roky ho ukrýval. V roce 1975 byl mumifikovaný orgán uložen v Bazilice Saint-Denis – mezitím strávil chvíli ve Španělsku, protože byl ukraden. Nejmladší Sofie se narodila předčasně v červnu roku 1786 a zemřela před prvními narozeninami. Tragické životní osudy, což?

Zdroj: MentalFloss

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Zobrazit další články