Kdo byli obři z Doddridge? Zpráva o podivné starověké rase vzrušila v první polovině 20. století celý vědecký svět

V létě roku 1930 se objevila celá série novinových článků, která senzačním objevem zvedla ze židlí celou vědeckou obec. Týkala se údajných obrů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Právě v Doddridge County byly nalezeny dvě mohyly, které sloužily jako starověké pohřebiště. To by samo o sobě nebylo překvapivé, hroby se nacházejí všude. V těchto ale byli pohřbeni obří lidé. Archeologové začali provádět vykopávky a po podrobném průzkumu následně došli k závěru, že jde o pozůstatky jakési starověké a dávno zmizelé rasy. Co je o obrech známo dnes a jak vědci v tomto výzkumu pokročili?

Tajemná rasa dávného starověku

Vykopávky provedl profesor Salemské univerzity Ernest Sutton. Objevení lidé měli výšku 2–3 metry. Hrobka uvnitř mohyly byla postavena z plochých megalitů, které byly pečlivě spojeny hlínou. Jedna z nich obsahovala nejspíš tělo vůdce sedícího na jakémsi trůnu. Podle analýzy bylo stáří ostatků přes 1 000 let, výzkum v oblasti se ale z neznámých důvodů zastavil. Vše se pak opět rozjelo během roku 2015, tentokrát v jiném složení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Badatelé tehdy sebrali Suttonovy papíry a opět se pustili do práce na artefaktech uložených nyní ve Smithsonově institutu. Sutton nepřestal publikovat v odborných časopisech a poblíž Morgansville objevil další 4 hrobky. Jedno tělo bylo zapečetěno v hlíně, nejvíce však vědce zajímal možný vůdce. Ačkoli se v blízkosti nenašly žádné šperky nebo jiné atributy, pozice jasně naznačovala vysoké společenské postavení. Našli i čepele či hroty šípů.

Další práce a oficiální sabotáž

Hliněné obaly těl byly vypáleny, kosti uvnitř tak byly lépe zachovány a kromě lebky byly prakticky neporušeny. V Suttonových spisech byly nejdůležitější obrázky mohyl a artefaktů, přitom neuváděl přesně rozměry ostatků. I tak bylo zřejmé, že jsou gigantické. Až do roku 1958 byly však tyto objevy tajeny, amatérský archeolog nejspíš nevěděl o přijaté politické důvěrnosti. Své objevy proto zpočátku zveřejnil, pak bádání ustalo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Oficiální zpráva z práce na další mohyle vyšla v roce 1966 a popisovala také obtíže při určování skutečné velikosti objevených těl. Oficiální organizace Suttonovu práci nejen zpochybňovaly, ale i sabotovaly. Byl navržen vzorec, který vzrůst těl podceňoval, Suttonovy materiály rozměry udávaly velmi přesně. Následně ale z veškerých materiálů zmizely, přičemž profesor tak údajně učinil na žádost vědců Smithsonova institutu.

Obří lidé a ztracené údaje

Jeho výzkum naznačuje dávnou existenci obřích lidí. Artefakty z Ohia byly přitom ukradeny, kostra následně prodána bohatému západnímu kupci, jehož jméno nebylo zveřejněno. Profesorovy poznámky obsahují podrobnosti o všech výzkumech, poslední stránky s veškerými rozměry však byly vytrhány. Soudě podle chronologie záznamů k tomu došlo v letech 1960–1967. Bylo snad pro někoho nezbytné skrývat jakousi nepohodlnou pravdu?

Výzkum obrů z Doddridge přináší důležité informace jak pro gigantologii, tak i pro obecnou archeologii. Ohio Historical Society provedla důkladné šetření Suttonových poznámek se závěrem, že byly „opraveny“ velmi podivným způsobem. Otázkou zůstává, kdo mohl mít zájem o jakési kosti, protože i zkoumané mohyly byly vydrancovány. Poznámky obsahovaly i jména rodin nebo institucí, které kupovaly všechno, co s těmito obry souviselo.

Co podle vás stojí za podivným vývojem bádání?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Na herpes báječně zabírá i obklad z vaječné skořápky + dalších 6 tipů, jak se ho zbavit rychle a přírodní cestou
Události247.cz
Události247.cz
Prezidentské volby: Jak to, že Babiš už není favoritem? Může za to hned několik jasných věcí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francouzský odstřelovač se během první světové války ukryl ve falešné koňské mrtvole vedle německých zákopů
adbz.cz
adbz.cz
Rostlina, kterou klíšťata k smrti nenávidí. Stačí ji usušit a zalít horkou vodou – domácí účinný repelent je na světě