Kdo byli obři z Doddridge? Zpráva o podivné starověké rase vzrušila v první polovině 20. století celý vědecký svět

V létě roku 1930 se objevila celá série novinových článků, která senzačním objevem zvedla ze židlí celou vědeckou obec. Týkala se údajných obrů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Právě v Doddridge County byly nalezeny dvě mohyly, které sloužily jako starověké pohřebiště. To by samo o sobě nebylo překvapivé, hroby se nacházejí všude. V těchto ale byli pohřbeni obří lidé. Archeologové začali provádět vykopávky a po podrobném průzkumu následně došli k závěru, že jde o pozůstatky jakési starověké a dávno zmizelé rasy. Co je o obrech známo dnes a jak vědci v tomto výzkumu pokročili?

Tajemná rasa dávného starověku

Vykopávky provedl profesor Salemské univerzity Ernest Sutton. Objevení lidé měli výšku 2–3 metry. Hrobka uvnitř mohyly byla postavena z plochých megalitů, které byly pečlivě spojeny hlínou. Jedna z nich obsahovala nejspíš tělo vůdce sedícího na jakémsi trůnu. Podle analýzy bylo stáří ostatků přes 1 000 let, výzkum v oblasti se ale z neznámých důvodů zastavil. Vše se pak opět rozjelo během roku 2015, tentokrát v jiném složení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Badatelé tehdy sebrali Suttonovy papíry a opět se pustili do práce na artefaktech uložených nyní ve Smithsonově institutu. Sutton nepřestal publikovat v odborných časopisech a poblíž Morgansville objevil další 4 hrobky. Jedno tělo bylo zapečetěno v hlíně, nejvíce však vědce zajímal možný vůdce. Ačkoli se v blízkosti nenašly žádné šperky nebo jiné atributy, pozice jasně naznačovala vysoké společenské postavení. Našli i čepele či hroty šípů.

Další práce a oficiální sabotáž

Hliněné obaly těl byly vypáleny, kosti uvnitř tak byly lépe zachovány a kromě lebky byly prakticky neporušeny. V Suttonových spisech byly nejdůležitější obrázky mohyl a artefaktů, přitom neuváděl přesně rozměry ostatků. I tak bylo zřejmé, že jsou gigantické. Až do roku 1958 byly však tyto objevy tajeny, amatérský archeolog nejspíš nevěděl o přijaté politické důvěrnosti. Své objevy proto zpočátku zveřejnil, pak bádání ustalo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Oficiální zpráva z práce na další mohyle vyšla v roce 1966 a popisovala také obtíže při určování skutečné velikosti objevených těl. Oficiální organizace Suttonovu práci nejen zpochybňovaly, ale i sabotovaly. Byl navržen vzorec, který vzrůst těl podceňoval, Suttonovy materiály rozměry udávaly velmi přesně. Následně ale z veškerých materiálů zmizely, přičemž profesor tak údajně učinil na žádost vědců Smithsonova institutu.

Obří lidé a ztracené údaje

Jeho výzkum naznačuje dávnou existenci obřích lidí. Artefakty z Ohia byly přitom ukradeny, kostra následně prodána bohatému západnímu kupci, jehož jméno nebylo zveřejněno. Profesorovy poznámky obsahují podrobnosti o všech výzkumech, poslední stránky s veškerými rozměry však byly vytrhány. Soudě podle chronologie záznamů k tomu došlo v letech 1960–1967. Bylo snad pro někoho nezbytné skrývat jakousi nepohodlnou pravdu?

Výzkum obrů z Doddridge přináší důležité informace jak pro gigantologii, tak i pro obecnou archeologii. Ohio Historical Society provedla důkladné šetření Suttonových poznámek se závěrem, že byly „opraveny“ velmi podivným způsobem. Otázkou zůstává, kdo mohl mít zájem o jakési kosti, protože i zkoumané mohyly byly vydrancovány. Poznámky obsahovaly i jména rodin nebo institucí, které kupovaly všechno, co s těmito obry souviselo.

Co podle vás stojí za podivným vývojem bádání?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Zobrazit další články