Nové podmořské záběry umožňují unikátní pohled na vrak Titaniku. Jsou tak ostré, že lze přečíst i nápisy na předmětech

Pod hladinou oceánů leží tisícovky vraků různých lodí. Mnohé se potopily takřka bez povšimnutí, jiné dodnes vyvolávají doslova vlnu emocí.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Asi nejznámější námořní katastrofou, která vedla ke ztrátě mnoha lidských životů, je potopení zaoceánského parníku Titanic v roce 1912. Dlouhou dobu trosky této luxusní lodi nemohl nikdo najít, ale podařilo se to před 38 lety. To je dost dlouho na to, aby různé týmy pořídily mnoho snímků a záběrů vraku. Přesto se ale lze dočkat překvapení. V roce 2022 se sem ponořily kamery výzkumníků OceanGate Expeditions. Podařilo se jim nasnímat záběry v kvalitě 8K.

Přečtete název výrobce kotvy

Zaměřili se především na oblast přídě, která patří k nejzachovalejším částem Titanicu. Díky té nejmodernější kvalitě se tak poprvé podařilo spatřit detaily, které předchozí expedice nebyly schopny zaznamenat. Například přečíst jméno výrobce kotev Noah Hingley & Sons Ltd. Vědci by se se stejně kvalitní technikou chtěli k vraku potápět každý rok. Budou nejen dokumentovat jeho stav, ale doufají, že spatří nové věci, které mohou prozradit nějaké zajímavosti.

K prozkoumání je toho jistě hodně. Je nutné si uvědomit, že Titanic byl ve své době největší lodí na světě. Byl přes 269 metrů dlouhý a jeho výtlak činil více než 46 tisíc tun. I to byl jeden z důvodů, proč byl považován za nepotopitelný, což se mu při jeho první plavbě vymstilo. Těsně před půlnocí 14. dubna 1912 narazil na ledovec a po dvou a půl hodinách se potopil. Při nehodě zemřelo více než 1 500 členů posádky a cestujících. Loď neměla dostatek záchranných člunů, některé navíc byly poloprázdné. Mnoho lidí proto pohltila chladná voda.

Objeven až v roce 1985

Zkáza plavidla způsobila doslova šok. Mnohokrát se proto poté mluvilo o tom, že je třeba vrak nalézt a vyzdvihnout ho. To ale nebylo jednoduché. Ačkoli se přibližně vědělo, kde by se měl nacházet, jeho přesná lokace známá nebyla. Na jeho nalezení bylo třeba počkat až do roku 1985, kdy se to podařilo expedici vedené Jean-Louisem Michelem a Robertem Ballardem. Nebylo divu, protože Titanic se nachází plných 3 700 metrů pod hladinou oceánu. K jeho dosažení jsou nutné specializované ponorné přístroje, protože je zde obrovský tlak.

iZdroj fotografie: Public Domain

Tehdy se zjistilo, že Titanic není v celku, ale že se během potopení rozlomil. Přední a zadní část lodi jsou od sebe vzdáleny asi 600 metrů. Vše nasvědčuje tomu, že narazily relativně velkou rychlostí do mořského dna a dost se poškodily, především pak oblast zádě. Pole různých trosek se pak nachází na ploše kolem 40 km². V uplynulých letech se na místo katastrofy ponořily přístroje mnoha expedic, které zde nejen filmovaly, ale i vyzvedly celou řadu předmětů. Mnohé je možné spatřit na různých výstavách.

Podle poznatků z posledních let se šance na to spatřit trosky Titanicu stále zkracuje. Na vraku totiž pracují bakterie a reziví, proto stále více chátrá. Vědci odhadují, že do 50 let se až na nejodolnější části loď rozpadne. Vrak spadá pod Úmluvu UNESCO o ochraně podmořského kulturního dědictví z roku 2001. Je zde zakázáno drancování, komerční využití, prodej a šíření vraku a jeho artefaktů. Vzhledem k tomu, že je v mezinárodních vodách, se ale tato pravidla jen velmi obtížně prosazují.

Jak by se lidé měli chovat k vraku Titanicu?

Zdroj: RusJauns
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články