Nalezena kostra pravého „obra“ v ruinách starých 5 000 let. Historický objev badatelům doslova zamotal hlavu

Průměrná výška moderního Číňana je asi 172 centimetrů, kostra nalezená na východě Číny je znatelně vyšší. Hrobů s pozůstatky relativně velkých lidí bylo více.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Jonathan O`Callaghan
                   

Archeologové našli několik výjimečných koster v provincii Shandong na východě Číny. Obr starý asi 5 000 let dosahoval podle kostry 190 centimetrů, ostatní minimálně 180 cm. „Odhad je založen pouze na struktuře kostí, za života byl tento člověk rozhodně vyšší,“ uvedl Fang Hui, vedoucí katedry historie a kultury Shandongské univerzity. Vyšší člověk byl objeven v hrobu prostornějším, než byly ty ostatní s menšími postavami.

Vyšší třída a lepší strava

Nejvyšší z nalezených byl nejspíš člověkem vysokého sociálního statusu, tudíž se mu dostávalo i lepší a výživnější stravy. Nepochybně převyšoval všechny lidi v okolí. Badatelé nicméně našli také stopy poškození jak na kostře samotné, tak i na nalezené keramice a nefritových článcích v dalších šesti velkých hrobkách. Mohlo se jednat o důsledky bojů vysoce postavených lidí, ke kterým došlo krátce po samotném pohřbu tohoto muže.

iZdroj fotografie: Pxhere

Archeologické vykopávky se nachází konkrétně ve vesnici zvané Jiaojia. Od roku 2016 tu vědci našli ruiny 104 domů, 205 hrobek a také na 20 obětišť. Je zajímavé, že jako dosti vysoký byl popsán i slavný čínský filosof Konfucius, žijící v letech 551–479 před Kristem. A ten se dokonce během cest dostal i do této provincie. Na svou výšku byli hrdí i místní obyvatelé. Jejich nálezy z roku 2015 odpovídají průměrné tělesné výšce 172 centimetrů.

Kostry z pozdního neolitu

Tyto konkrétní kosti jsou datovány do pozdního neolitu, tedy doby před 4 500–5000 lety. Civilizace tu dosahovala až ke Žluté řece, ovšem o samotné oblasti z této doby je jen málo informací. Nález koster není ovšem jedinou zajímavostí těchto vykopávek. V mnoha domech byla nalezena pestrobarevná keramika a kousky nefritu. To dává na vědomí, že místní lidé nejspíš žili prosperujícím, pohodlným a klidným životem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Není ovšem stále jasné, co stojí za jejich překvapivou výškou. Nějaký podíl na tom mohla mít asi různorodá a vydatná strava. Podle západních měřítek není 190 centimetrů nic zvláštního, ovšem v Číně a v tehdejší době to byl výrazný nadprůměr. Tito lidé dalece převyšovali všechny ostatní obyvatele své éry. Vykopávky na místě pokračují a kdoví, třeba bohaté naleziště vyjeví další náznaky ohledně této vesnice.

Kolik měříte vy? Převyšujete své příbuzné?

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články