Výbuch století: Největší nejaderný výbuch v historii srovnal se zemí celý přístav

Výbuch, který otřásl světem. Největší nejaderný výbuch v historii vymazal celý přístav z mapy během několika sekund. Této tragédii se až do vynálezu jaderné bomby nic nevyrovnalo.

největší nejaderný výbuch i Zdroj fotografie: Ross Dunn / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Moderní lidské dějiny pamatují hned několik extrémně destruktivních výbuchů. Některé způsobila příroda, když například výbuch sopky na celá staletí pohřbil Pompeje. Jen ve 20. století však bylo lidstvo svědkem několika smrtících výbuchů způsobených člověkem. Většina z nich se stala po objevení atomů a vytvoření jaderné bomby. V roce 1917 však Kanada zažila největší nejaderný výbuch, který srovnal se zemí celý přístav.

Největší nejaderný výbuch v historii

Kanadský přístav Halifax byl na počátku 20. století velmi důležitým a vytíženým místem. Jednalo se o klíčové spojení s Evropou, přes které probíhalo veškeré zásobování zbraní a jiné vojenské techniky. Zároveň se jednalo o námořní a vlakovou křižovatku. To vše vyžadovalo přísná pravidla, která držela přístav i železnici ve správném chodu a měla zamezit případným katastrofám. V prosinci 1917 však žádná pravidla nemohla zastavit největší nejaderný výbuch v dějinách lidstva.

Největší sopečná erupce již jednou vyhladila téměř celé lidstvo. Máme se teď bát výbuchu dalšího supervulkánu?
největší nejaderný výbuch
iZdroj fotografie: W.G. MacLaughlan / Creative Commons / CC BY-SA
Výbuch v Halifaxu srovnal celý přístav se zemí.

Tragédie v Halifaxu

Do Halifaxu vedl úzký koridor, který byl v nejužším místě široký pouhých 500 metrů. Kůly měly připlouvající a odplouvající lodě jasně určenou stranu, po které musí plout, aby se zamezilo případné kolizi. Uprostřed trvající války však některá pravidla přestávají platit. Bylo krátce po osmé hodině ráno 6. prosince 1917, když Halifax opouštěla francouzská nákladní loď Mont-Blanc, která byla až po okraj naložena vysoce výbušným nákladem. Loď měla do Evropy převést 227 tun TNT, 223 tun benzínu, 56 tun střelné bavlny, 1602 tun tekuté kyseliny pikrové a 544 tun suché kyseliny.

Naproti ní do přístavu právě připlouvala americká loď Imo, které však při vplutí do správného pruhu bránil menší parník. Obě lodi tak pluly proti sobě a srážka byla téměř jistá. Posádky obou lodí se snažily katastrofě ze všech sil zabránit, ale v nastalém chaosu se to nepovedlo. Ke srážce došlo v 8:45 a Mont-Blanc okamžitě vzplála. Nic už nemohlo ničivému výbuchu zabránit. Posádka okamžitě loď opustila a snažila se varovat přihlížející na pevnině, kteří se na hořící loď přišli podívat. V 9:05 tak na vlastní kůži zažili největší nejaderný výbuch v historii.

Černobyl. Nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva. Panuje kolem ní stále mnoho nevyjasněných otázek a okolností
největší nejaderný výbuch
iZdroj fotografie: Unknown author / Creative Commons / CC BY-SA
Masivní hřib po explozi dosahoval výšky dvou kilometrů.

Tisíce mrtvých a zraněných

Výbuch v okamžiku srovnal celý přístav se zemí. Loď Mont-Blanc v mžiku oka zmizela z povrchu Země a výbuch z ní vyvalil masivní hřib, který dosahoval výšky až dvou kilometrů. Silná tlaková vlna smetla vše, co jí v dosahu několika set metrů přišlo do cesty a zbytek dokonal masivní vodní hurikán, jak uvádí web Deník.cz.

V nedaleké strážní budce železnice tak našel svou smrt kanadský hrdina Vince Coleman, který svou poslední odvysílanou zprávou zastavil osobní vlak s 300 cestujícími, který měl do Halifaxu to ráno přijet. Největší nejaderný výbuch kromě něj to ráno na místě zabil dalších 1 600 lidí a dalších 1 000 obětí následně podlehlo četným zraněním. Zraněno bylo celých 9 tisíc lidí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články