Nejstarší chrám na světě byl postaven podle velkého geometrického plánu

Lidé mají neustále potřebu poznávat svoji planetu a její historii. Není divu, vždyť na naší planetě se toho za jejího trvání událo tolik, že nemáme šanci nikdy vše zjistit. Můžeme se alespoň pokusit probádat doby, kdy lidé začali stavět a pracovat na zemi. Archeologové a historici tak mají mnoho práce, protože každý den se objevují nové informace, které stojí za pozornost.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Například takový nejstarší chrám na světě, který byl postaven podle velkého geometrického plánu rozhodně za pozornost stojí. Pojďme si o něm něco říci.

Matematika má stále zelenou

Podle nových nálezů mohli naši dávní předci, lovci sběrači, postavit nejstarší chrám na světě podle přesného geometrického plánu. Je to sice k neuvěření, ale poslední průzkumy to potvrzují. Lidé zřejmě už v té době byli schopni nějakého logického a přesného uvažování, které úzce souvisí s matematikou a geometrií. Je to tedy špatná zpráva pro ty, kteří matematiku nemají rádi a nevidí v ní smysl. Matematika s geometrií je provázána už od dávné historie naprosto se vším.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Chrám, který fascinuje archeology z celého světa

Sloupy ve tvaru T

Nejstarší chrám na světě, o kterém zde mluvíme, se nachází na neolitickém místě zvaném Göbekli Tepe. Toto místo je posazeno na vrcholu vápencového horského hřebene v jihovýchodním Turecku. Sloupy tohoto chrámu jsou ve tvaru písmene T a jsou vyřezávány mystickými kresbami zvířat, abstraktními symboly a lidskými končetinami. Jsou navíc uspořádány v obřích kruzích a oválech. Každá struktura je tvořena dvěma velkými středními sloupy, které jsou obklopené menšími dovnitř směřujícími sloupy.

Historie a kultura
Na Islandu byla objevena pravděpodobně nejstarší vikingská osada na světě
20. června 2020

Starý 12 tisíc let

Chrám Göbekli Tepe byl postaven před 11 tisíci až 12 tisíci lety, což stovky let předtím, než se na naší planetě objevil jakýkoliv důkaz o zemědělství nebo domestikaci zvířat.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Podle všech zdrojů se má za to, že tento masivní podnik byl prací lovců

Geometrie vpřed

Tento velmi působivý stavební projekt, který je předchůdcem populárního Stonehenge, je odchylkou od způsobu lovu a shromažďování. Projekt má trojúhelníkový tvar, čímž se zabývala skupina vědců z univerzity v Izraeli. Skupina měřila vzdálenost uvnitř ohrazení a mezi ohrazeními. Zjistila tak, že největší z nich má průměr větší než 20 metrů. Zjistili také, že dva střední sloupy jsou přesně zarovnané se středem kruhových struktur. Vědci tak došli k závěru, že tehdejší stavitelé museli vytvořit téměř dokonalý rovnostranný trojúhelník. Lze tedy předpokládat, že už v té době byla geometrie na vysoké úrovni.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články