Na Islandu byla objevena pravděpodobně nejstarší vikingská osada na světě

Historie naší planety je naprosto úchvatná. Během jejího dlouhého vývoje se zde na planetě událo tolik věcí, že bychom je ani nestihli všechny vyjmenovat.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Pokud bychom se zaměřili jen na historii lidstva, trvalo by to také velmi dlouho. Zaměříme-li se ovšem na historii vývoje lidstva a jeho společnosti, pak bychom se určitě měli zmínit o nedávném objevu, který se týká jednoho z nejkrásnějších míst naší planety, ostrova Island. Na tomto malebném, ale drsném ostrově, byla totiž nalezena pravděpodobně nejstarší vikingská osada na světě.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Na Islandu byly objeveny unikátní archeologické nálezy

Letní sídlo z 80.let

Máte-li rádi Vikingy, jejich historii, filozofii a celkově vás láká jejich myšlenka, pak pro vás budou následující řádky balzámem na duši. Je tomu chvíli, co archeologové objevili, že na Islandu se může nacházet s největší pravděpodobností nejstarší vikingská osada na světě. Co k takovému závěru archeology vede? Jeden starobylý domek, který byl původně považován za letní sídlo osady z 80.let minulého století. Těsně před tím, než se do něj měli ukrýt uprchlíci z moře, byl pod tento dům ukryt obrovský poklad. To jsou zprávy vedoucí archeologa vykopávek.

Domek vikingského náčelníka

Tento malý domek je dosud nejbohatším domkem na Islandu. Je tedy velmi příhodné dospět tak k závěru, že právě tento domek byl domkem vikingského náčelníka. Tzv. Longhouses, jak se říká domkům na Islandu, byly velké dřevěné haly s rozměry až 250 metrů krychlových. Byly 75 metrů dlouhé a 6 metrů široké. Byly pokryté trávníkem a doškovou střechou. Používaly se jako společná obydlí v severských zemích během doby známých Vikingů. Tyto domky byly rozděleny do místností, jež mohlo sdílet několik rodin.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Island není jenom vyhledávanou turistickou destinací

Nejcennější sbírka korálků

V kamenných krbech podél středu byly vytvořeny ohniště a kolem mohla být ustájena hospodářská zvířata. Vše tak mohlo chránit obyvatele těchto objektů před velkým chladem z venku. Oba longhouses, jež byly na Islandu nalezeny, byly nalezeny ve Stöð, což je nedaleko vesnice a fjordu Stöðvarfjörður na východní části ostrova Island. Tento nález obsahuje jednu z nejcennějších sbírek ozdobných korálků, stříbra a starověkých mincí, které kdy byly ve Skandinávii nalezeny. Mezi nálezy jsou také stříbrné mince a hacksilver, což jsou řezané a ohnuté kousky stříbra, jež používali Vikingové a další starověké národy jako platidlo.

Maso z tuleňů

Vykopávky, které byly 40 metrů hluboké, odhalily také ozdobné skleněné korálky, prsteny, závaží a malé kousky zlata. Obyvatelé pravděpodobně získali toto zboží obchodováním s místními zdroji, což byla kůže, maso z velryb a tuleňů. Maso z tuleňů bylo ceněno po celé Vikingské Skandinávii. Chemická analýza naznačuje, že tento domek, pod kterým byl poklad nalezen, byl postaven dlouho před trvalým osídlením Islandu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články