Tajemství nejhrozivějších středověkých technik mučení

Středověk byl dobou, ke které mučení prostě patřilo. Šlo o způsob, jak získat doznání od osob nařčených z nejrůznějších zločinů. A mučících metod nebylo zrovna málo.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Navzdory veškerým metodám popsaným v knihách nebo filmech je nutno říct, že pravdivý obraz středověku byl ještě horší. Pokud by autoři ve svých dílech použili skutečné metody mučení, nejspíš by se snímky ani knihy nedostaly nikdy mezi lidi. Zde je výběr těch nejšílenějších metod mučení, které „doba temna“ používala. Sami si pak řekněte, jestli jste vlastně nečetli úplnou limonádu.

Nechvalně známá železná panna

Tento nástroj je jakýmsi symbolem středověkého utrpení a nejznámější pomůckou obecně. Oběť byla vhozena dovnitř na železné hřeby. Další se do ní zapichovaly, jak se tato železná rakev zavřela. Problém je, že tento nástroj pochází až z 19. století. Šlo o podvrh, který měl ukázat sílu pokroku a to, jak byl středověk násilnou dobou. Další populární použití je z Batmana, kdy Bruce Wayne používá pannu v obýváku jako průchod do své jeskyně.

iZdroj fotografie: Pixabay

Skřipec byl klasickým mučicím nástrojem inkvizice. Na rozdíl od mnoha jiných zařízení je docela jednoduchý – oběť je připoutána k dřevěné konstrukci s několika koly a převody. Jak se kola otáčí, poutání se napíná a oběť je natahována, což okamžitě působí obrovskou bolest. Palečnice jsou nástrojem fungujícím opačně, ty drtily prsty oběti, hlavně palce, odtud také jejich název. Velmi slavnou scénu mají palečnice ve snímku Kladivo na čarodějnice.

Utopte čarodějnici, ďáblovu nevěstku

Potápění žen podezřelých z čarodějnictví nezní nijak strašně, jenže z tohoto trestu nebylo žádné východisko. Žena byla potopena do vody a po nějaké době vytažena. Pokud zadržela dech na dost dlouho, byla prohlášena za čarodějnici a upálena na hranici. Pokud se jí nepovedlo dostatečně nadechnout, utopila se a byla očištěna. Šlo o variantu božího soudu, který nešlo vyhrát, což ostatně nebyl jediný případ.

iZdroj fotografie: Pixabay

Na mučení se podílela i zvířata, například krysy. Tato metoda je tak šílená, že si člověk říká, která zvrácená mysl na ni vůbec přišla. Oběť je připoutána a na hrudi má krysu. Mučící přiklopí zvíře kbelíkem a ten začne ohněm zahřívat. Krysa se snaží utéct před teplem, jenže kovem se neprokouše, jediná cesta ven je proto skrz nešťastníkovy vnitřnosti. Pokud budete mít po tomto článku noční můry, omlouváme se, my jsme si to nevymysleli.

Zdroj: Kriii

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články