Historicky první nebinární vládce: Středověký hrob finského vladaře ukrýval léta tajemství, které může změnit dějiny

Středověký hrob, který byl odkryt na jihu Finska, skrýval ostatky ženy. Ta se nejspíš ve své době hlásila k nebinárním osobám a reakce okolí může překvapit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tematika nebinárních lidí se dnes propírá a skloňuje ze všech stran a úhlů. Jenže už ve středověku nejspíše existovaly osoby tohoto typu, a to u Vikingů. Hrob starý 1 000 let vydal ženské oblečení v kombinaci s mužským mečem, což rozhodně badatele zaskočilo. Našly se už tehdy osoby, které se hlásily k jinému pohlaví, než jakým disponovaly? DNA rozbor ostatků z vesnice pozdní doby železné přesně takovou společenskou situaci naznačuje.

Kdo byl tehdy pohřben?

Obsah hrobu objeveného v roce 1968 nepůsobil na první pohled nijak zvláštně. Archeologové tu našli ženský oděv odpovídající době, jenže meč ležící vedle těla byl čistě výsadou mužů. Z toho vzešla domněnka, že zbraň patřila muži, který byl do hrobky přidán až později – jenže se nenašly žádné další kosti. Další úvahy zahrnuly i možnost, že šlo sice o ženu, ovšem významnou a v pozici náčelnice, což by přítomnost meče vysvětlilo. DNA ale přišla s další variantou.

iZdroj fotografie: Pixabay

Při běžné situaci je osoba s chromozomy XX ženou, zatímco kombinace XY se vyskytuje u mužů. DNA analýza ostatků ale ukázala na netypické složení ve formátu XXY. Tuto situaci moderní věda zná, nadpočetný chromozom se objevuje v důsledku chybného buněčného dělení během vzniku pohlavních buněk či raného zárodečného vývoje. Jde o tzv. Klinefelterův syndrom, kdy jedinec má hypoplastická varlata, vysoký vzrůst, dlouhé končetiny a obvykle se vyskytne porucha růstu vousů.

Respektovaný jedinec

Pokud se tohle vyskytlo právě u pohřbené osoby, mohla mít velmi výsadní postavení právě s nebinární orientací. Navzdory odchylkám mohla být ve společnosti dobře přijata, protože už měla určité postavení – kupříkladu vlivnou rodinu. Postavení odpovídají právě předměty v hrobce, meč byl vyhraněn opravdu jen významným lidem. V souhrnu se tak jedná o jedinečný objev, který reviduje pohled na silně maskulinní středověkou kulturu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Je ovšem pravdou – a nikoli mýtem –, že ženy měly u Vikingů obecně silnější pozici než ve většině ostatních zemí. Přijetí, a dokonce silný status nebinární osoby tak není zase přílišným překvapením. Je také třeba si uvědomit, že gender byl právě ve středověku vnímán různě a naše vnímání je mnohdy zkresleno. Ostatně celá historie je psána vítězi a vládnoucí třídou, teprve podrobné rozbory často odhalují, že skutečnost je zcela jiná než zajetý obraz.

Jak se díváte na téma nebinárních lidí?

Zdroj: Cambridge

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Ladislav Podešva
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články