Skutečně existuje čas, nebo je to jen výmysl lidstva? Názory těch největších osobností fyziky se dost lišily

Badatelé se snažili odhadnout, jestli jednotku času zná i vesmír. Čas na planetě Zemi totiž plyne stále konstantní rychlostí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Každý člověk bere čas jako prostou věc, která je daná a neměnná. Vždy tomu tak ale nebylo. Fyzika času udává svoje fakta, o kterých pravili slavní klasici jako byl např. Newton, Hawking nebo Einstein. Všeobecně platí tvrzení o čase, který podotýká jasný průběh událostí z minulosti do budoucnosti. Každý má zkušenost s časem. V paměti zůstává minulost, ne však budoucnost. Čas se taktéž jeví nepřetržitě a nevratně.

Tvrzení celosvětově známých osobností

Isaac Newton věřil, že čas je součástí struktury vesmíru, ve kterém se události odehrávají v sekvenčním pořadí. Také tvrdil, že čas lze měřit. Odborně se tomu říká „realistický pohled“ neboli Newtonův čas. Albert Einstein však zjistil, že čas je také dimenzí časoprostoru. Stál si za faktem, že jeho plynutí je zcela relativní. Časem po něm vznikla „teorie relativity.“

Když Einstein vyvinul obecnou teorii relativity, vytvořil také koncept dilatace času. Podstatou tohoto pojmu je, že tělesa s nadměrnými gravitačními silami deformují časoprostor. Z toho vyplívá, že běh času závisí na gravitační síle. Přítomnost silné gravitace také zpomaluje plynutí času. Jasným příkladem je v blízkosti černé díry, kde by byl čas pomalejší než hodina, kterou hodíme do středu Vesmíru.

Stephen Hawking pro změnu řekl, že čas se zrodil v době velkého třesku a je nezávislý na všem. Krátce před svou smrtí nevyloučil možnost cestování časem. Tato možnost pro nás zůstává zjevně prozatím vzdálená.

Povaha času a cestování v něm

Cestování v čase do budoucnosti není ve skutečnosti iluzí. Každou sekundu se nějakým způsobem posouváme dopředu k naší vlastní budoucnosti. Budoucnost je totiž nevyhnutelná a nelze jí uniknout. Cestování časem do minulosti je již choulostivější téma. Ve fyzice není znám žádný mechanismus, který by toto mohl umožnit. Jedna teorie kvantové gravitace odhaluje, co vlastně vnímáme jako spojitý čas. V reálu stagnující postup z minulosti do budoucnosti.

iZdroj fotografie: Unsplash

Fyzikální zákony dle fyzika Carla Rovelliho

Zmiňuje zákon entropie, který vysvětluje, že se svět pohybuje z uspořádaného stavu do neuspořádaného. Podle Rovelliho je čas v každém bodě prostoru jiný, avšak někteří filozofové a fyzici to viděli jinak. Pravili, že to, co občas zažíváme, je pouhá iluze, produkt našeho vědomí. Podle fyzika Seana Carrolla je tok času vedlejším produktem fungování našeho mozku, pokud zpracováváme informace z našeho prostředí.

Jak vnímáte fungování času Vy?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články