Chtěli postavit supermarket. Místo toho objevili starou římskou vilu

Na planetě jsou místa, kde téměř jakýkoli pohyb lopatou v zemi může vést k fascinujícímu objevu. Dokonce to může způsobit komplikace při stavbě supermarketu.

i Zdroj fotografie: Oxford Archeology
                   

Na některých místech světa se můžete setkat s mimořádně velkým množstvím archeologických vykopávek a častých objevů. Dnes je i celkem běžné, že se v určitých oblastech výstavby pohybují badatelé a tyto budovy i jejich okolí pečlivě zkoumají. To samé platí pro Velkou Británii. Doposud byli místní obyvatelé svědky mnoha historických událostí a jejich pozůstatky se dodnes nacházejí na různých místech.

Vila ze starověké doby

Není to tak dávno, co se objevil případ v Olney, Buckinghamshire. Při stavbě místního supermarketu byly na náměstí nalezeny neobvyklé ruiny. Jak se ukázalo, jde o pozůstatky římské vily postavené ve starověku. K domu navíc patřila i lázeňská budova z tehdejší doby. Vše se při vykopávání zdálo být najednou tolik rozlehlé.

Důkazy z tehdejší doby vypadají zachovale

Celek je vzhledem ke stáří stavby pozoruhodně zachovalý. Zdobená vila se skládá z různobarevných dlaždic, které tvoří mozaiku. Podle výzkumníků je docela snadné najít stopy římského osídlení v této oblasti, ale exemplář nalezený při stavebních pracích předčil všechna očekávání. Hodně se však začalo hovořit o tom, jestli stavební práce tyto historické úkazy nenaruší.

Naruší bližší zkoumání stavbu supermarketu?

Přestože byl nález vyhodnocen jako výjimečný, jeho přítomnost nezabrání pokračování stavebních prací. Odborníci z Oxfordské univerzity zajišťují, že pozůstatky římské vily budou řádně zajištěny a katalogizovány. To ale rozhodně nebude překážkou pro pokračování stavebních prací. O tom, jestli si stavitelé společně s odborníky nebudou navzájem překážet, lze jen polemizovat.

Je možné, že se bude muset kopat daleko více

Pokud by chtěli být vědci opravdu pečliví, museli by v podstatě rozkopat polovinu města, včetně jedné z hlavních ulic. Odhaduje se, že je zde vysoká koncentrace ostatků všelijakých přistěhovalců z jižní Evropy. Nelze však popřít, že by to pro současné obyvatele této oblasti představovalo určité potíže.

Velká Británie s bohatou římskou historií

Stopy římské přítomnosti ve Velké Británii nejsou překvapivé a vědci se pravidelně dozvídají nová fakta o jejich každodenním životě na ostrovech. Není to tak dávno, co svět obletěly informace o praktikování gladiátorských zápasů v tehdejší Velké Británii. Je toho však samozřejmě daleko více. A třeba se při stavbě supermarketu objeví ještě něco dalšího.

Jaké nálezy by zde mohli badatelé ještě najít?

Zdroj: GeekWeek
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Zobrazit další články