Povedl se velkolepý objev – hluboko na dně moře byl nalezen vrak HMS Gloucester. Lodě, která málem zabila budoucího krále

Loď HMS Gloucester se potopila před 340 lety v momentě, kdy vezla budoucího krále Jakuba II. Stuarta. Byl posledním vládnoucím katolíkem, který se tituloval jako král Skotů.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Bratři Julian a Lincoln Branwellovi milují potápění. Jednou si dali za úkol najít legendární vrak ze 17. století, a to konkrétně HMS Gloucester. Nález byl veřejnosti poprvé představen 10. června 2022. Zahrnovalo to 4 roky pátrání a téměř 8 000 námořních kilometrů. Koráb převážel budoucího anglického krále Jakuba II. Stuarta a jde o největší námořní objev od Mary Rose. Současně s jeho stavbou se totiž formovalo i samotné britské námořnictví.

Obava z invaze, posílení armády

Bylo to v dobách vojenské diktatury Olivera Cromwella, který věděl, že je nová republika zranitelná vůči cizí invazi. Proto udržoval silnou armádu a vybudoval v té době nejlepší námořnictvo. Talentovaní muži měli post kapitána bez ohledu na původ, v docích stavěli lodě a vše bylo řádně financováno. Když Cromwell zemřel, jeho místo zaujal Karel II. Stuart a Gloucester byl jedním tahem pera přejmenován na HMS Gloucester.

iZdroj fotografie: S vědomím Julian a Lincoln Barnwell

Během 30 bouřlivých let dospěl HMS Gloucester ke konci svých dnů, nikoli ale v bitvách. Převážel posádku velmi důležitých osob do Skotska, a to včetně Karlova bratra a dědice, vévody z Yorku, budoucího Jakuba II. Počasí bylo ráno 6. května 1682 snesitelné, ale moře je zrádné. HMS Gloucester najel na písek a během hodiny se potopil, celkově zemřelo asi 200 lidí. Vévoda z Yorku to přežil, stejně jako John Churchill, budoucí vévoda z Marlborough.

Neobyčejný archeologický nález

Toto byl konec HMS Gloucester, dokud si bratři Branwellové nedali za úkol ho najít. Po celé 4 roky pátrali magnetometrem, námořním detektorem kovů, a hledali stopy kovu na mořském dně. V roce 2007 něco zachytili, zakotvili a začali se potápět. Na dně vody je pak čekal usazený obrovský lodní kanón ze 17. století. Bratři Barnwellovi jsou klasickým příkladem britských nadšenců, kteří potěší srdce každého patriota.

iZdroj fotografie: S vědomím Julian a Lincoln Barnwell

Zajímají se o historii svého koutu země a jsou doma více ve vodě, než na souši. A jsou také dostatečně výstřední na to strávit každou volnou chvíli beznadějným hledáním ztracené lodi. Jenže tentokrát ji opravdu našli. V letech, která následovala, našli všechno podstatné včetně důležitého lodního zvonu, který HMS Gloucester jasně identifikoval. Tento nález nám poskytne zcela jedinečný pohled na britské námořnictvo 17. století.

Lahev vína s překvapivým znakem

To bylo klíčové pro prakticky neporazitelné královské námořnictvo 18. století. A jako bonus skrývá paluba jedny z nejstarších lahví vína, jaké lze na světě vůbec najít. Zátky jsou kupodivu stále uvnitř. Mají skleněnou pečeť, což byla tehdy nová čerstvá móda. Každý aristokrat na palubě bral jako otázku hrdosti mít vlastní zásobu. Fascinující také je, že jedna z nich nese skleněnou pečeť s erbem rodiny Legge.

Jde o předky George Washingtona, prvního prezidenta Spojených států amerických. Znak zahrnuje hvězdy a proužky, jde tedy o předchůdce americké vlajky a prezidentské pečetě. Pro kohokoli, kdo miluje námořní archeologii, jde o obrovský nález. Celé zkoumání je přitom teprve na samém počátku.

Zdroj: HistoryHit

Který anglický panovník je vám nejsympatičtější a proč?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Zobrazit další články